Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Orbán Viktor Kínában: Több nemzedék is meg fog még élni Hszi Csin-ping budapesti látogatásából


Hszi Csin-ping kínai elnök fogadja Orbán Viktor miniszterelnököt Pekingben 2024. július 8-án
Hszi Csin-ping kínai elnök fogadja Orbán Viktor miniszterelnököt Pekingben 2024. július 8-án

Mindig a béke oldalán vagyunk, és sohasem a háború oldalán. A magyaroknak fontos, hogy Kína szorgalmazza a békét a világban – mondta az MTI szerint a magyar miniszterelnök Pekingben, amikor Hszi Csin-ping kínai elnökkel találkozott.

A kormányfő történelmi jelentőségűnek nevezte a kínai elnök két hónappal ezelőtti magyarországi látogatását. Szerinte komoly megállapodásokat kötöttek, és több nemzedékre is megalapozták a két nép közötti barátságot, Kína bizonyította a magyar embereknek Magyarország iránti jóindulatát és tiszteletét.

Hszi Csin-ping kínai elnök budapesti látogatása alkalmával tizennyolc megállapodást írtak alá a két ország képviselői. Az alábbi cikkben annak jártunk utána, pontosan miről szólnak ezek, és mi valósulhat meg belőlük. Kína fontos dolgokat építene Magyarországon, ehhez hitelt adna, és hozná az otthon már bevált propagandáját is.

Ehhez kapcsolódóan: Minden, amit tudni lehet a Kínával aláírt tizennyolc megállapodásról

„Több nemzedék is meg fog még élni abból a látogatásból, annak a látogatásnak az emlékéből, amit ön tett Budapesten” – fogalmazott most Pekingben Orbán Viktor.

A magyar miniszterelnök gratulált Hszi Csin-pingnek Kína szilárdságához és stabilitásához, amelyet „ebben a viharos világpolitikában” az egész világ számára jelent.

A magyarok két és fél éve egy háború árnyékában élnek. Nagy jelentősége van annak számunkra, hogy Kína szorgalmazza: ne háború, hanem béke legyen a világban – mondta Orbán Viktor.

A TASS orosz hírügynökség beszámolója szerint Orbán Viktor arról beszélt, hogy Ukrajnában a béke megteremtéséhez a hadviselő felek, valamint a nagyhatalmak – az Egyesült Államok, az Európai Unió és Kína – összehangolt erőfeszítésére van szükség.

A magyar kormányfő többször is megjegyezte, hogy az ukrán válság rendezése csak az Egyesült Államok és az EU részvételével érhető el, az ott folyó konfliktus ugyanis az egész európai biztonsági rendszert érinti. Orbán "békemisszió 3.0-nak" nevezte pekingi látogatását.

A miniszterelnök múlt héten Kijevben és Moszkvában tárgyalt – utóbbi látogatását hevesen bírálták az Európai Unió vezetői –, hétfőn érkezett Pekingbe, a látogatás a magyar kormány narratívájában a "békemisszió 3.0".

Szijjártó Péter: A nagy autóipari beruházások garanciát jelentenek a magyar gazdaság gyors növekedésére

„A legmodernebb technológiai színvonalat képviselő munkahelyek tízezreit létrehozó, az autóipari forradalmat vezénylő kínai vállalatok továbbra is Magyarországra hozzák beruházásaikat” – idézi az MTI a magyar külgazdasági és külügyminiszter pekingi mondatait.

Szijjártó Péter felidézte, hogy a kínai vállalatok jelenleg 6400 milliárd forintnyi beruházást hajtanak végre Magyarországon, ezek mintegy 25 ezer új munkahelyet hoznak létre közvetlenül, és ezzel a globális autóipari forradalom és technológiai megújulás egyik világszintű központjává teszik az országot.

Hozzátette, hogy ezek a nagy autóipari beruházások garanciát jelentenek a magyar gazdaság gyors növekedésére a következő években is.

A külügyminiszter üdvözölte, hogy nyártól már heti huszonegy közvetlen légi járat fogja összekötni Budapestet hét kínai várossal. Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy a közép-európai államok közül Magyarország rendelkezik a legtöbb kínai exportengedéllyel az élelmiszeripari és mezőgazdasági termékekre vonatkozóan, és most újabb megállapodások állnak kidolgozás alatt.

Orbán Viktor egyébként Pekingből a NATO-csúcsra utazik, amelyet július 9–11. között tartanak Washingtonban, és a tervek szerint Joe Biden amerikai elnök fogadja a résztvevőket.

  • 16x9 Image

    Fazekas Pálma

    Fazekas Pálma a Szabad Európa budapesti irodájának hírszerkesztője. Csaknem harminc éve dolgozik újságíróként, elsősorban hírek, hírműsorok szerkesztőjeként, hírszerkesztőségek vezetőjeként. A nyomtatott és az elektronikus sajtó szinte minden területén dolgozott, így a Kurírnál, az Interpress Magazinnál, a Magyar Rádióban, a Westelnél, a Magyar Televízióban, az InfoRádióban, az Origóban és az Infostartnál is.  

XS
SM
MD
LG