A magyar kormányfő arról beszélt Biskekben, a Türk Tanácsban, hogy az amerikai republikánusok választási győzelme felveti a kérdést, vajon Európa egyedül képes lesz-e az eddigi katonai és pénzügyi támogatás fenntartására Ukrajnának. Orbán Viktor szerint „efelől komoly kétségek vannak, ezért új európai stratégiára lesz szükség”.
Ennek az új európai stratégiának az első lépéseit Orbán Viktor szerint csütörtökön Budapesten tehetik meg, az európai vezetők csúcstalálkozóján, amelyre 47 állam- és kormányfőt várnak.
Az MTI tudósítása szerint Orbán Viktor azt nevezte a legnehezebb kérdésnek, mi lesz a sorsa a korábban a G7-ek által eldöntött, az Európai Unió és az Egyesült Államok által közösen finanszírozandó ötvenmilliárd eurós, Ukrajnának szánt hitelnek.
Mint arról a Szabad Európa is beszámolt, az Európai Parlament októberben megszavazta az Ukrajnának nyújtandó, 35 milliárd euró értékű hitelt, amelyet a külföldön befagyasztott orosz központi banki eszközökből származó jövőbeli bevételekből fizetnek majd vissza. A hitel része a világ hét legfejlettebb iparú demokráciáját – az Amerikai Egyesült Államokat is – tömörítő G7-csoport csomagjának, amelynek keretében a tervek szerint ötvenmilliárd dollárig terjedő pénzügyi támogatást nyújtanak Ukrajnának. Erről beszélt felszólalásában Orbán Viktor a kirgizisztáni Biskekben.
A miniszterelnök a Türk Tanácsban egyebek között elmondta még, hogy tavaly először Magyarország türk országokkal folytatott kereskedelmi forgalma átlépte az ötmilliárd dollárt, idén pedig minden eddiginél nagyobb hozzájárulást adtak a tanács államai Magyarország energiaellátásának biztonságához: Magyarország lett az első nem szomszédos ország, ahova Törökország földgázt szállított, és megérkezett az országba az első földgázszállítmány Azerbajdzsánból is. Hozzátette: a Mol megkezdte a kitermelést az általa működtetett kazahsztáni mezőn.