Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Oroszország hiperszonikus Oresnyik rakéták telepítését tervezi Belaruszba


Vlagyimir Putyin és Aljakszandr Lukasenka Minszkben 2024. december 6-án
Vlagyimir Putyin és Aljakszandr Lukasenka Minszkben 2024. december 6-án

A belarusz vezető arról számolt be, hogy már többtucatnyi orosz nukleáris robbanófej van az országában, valamint hogy mintegy harminc helyszín merült fel lehetséges helyszínként a nemrég Ukrajnában tesztelt hiperszonikus Oresnyik rakéták telepítésére.

Aljakszandr Lukasenka a közepes hatótávolságú rakéták telepítésének tervét négy nappal azután erősítette meg, hogy orosz kollégája bejelentette. Vlagyimir Putyin tájékoztatása szerint akár a jövő év második felében sor kerülhet rá.

A belarusz vezető arra is kitért, hogy már többtucatnyi orosz nukleáris robbanófej van az országban. „Sokan azt mondták, hogy ez vicc, senki nem telepített semmit. De mi megtettük. Ha azt mondják, hogy ez vicc, az azt jelenti, hogy lemaradtak róla. Észre sem vették, hogyan hoztuk ide – jelentette ki, illetve mindenféle bizonyíték bemutatása nélkül azt sugallta, hogy Minszk fog ellenőrzést gyakorolni a rakéták célpontjainak kijelölése felett. – A célpontokat mi fogjuk meghatározni Belaruszban, nem az oroszok” –, de hangsúlyozta, hogy a két fél katonai szükség esetén együttműködik majd.

A fejlemények új szakaszt nyitnak Oroszország és Belarusz kapcsolatában, tovább mélyítik a két ország katonai integrációját.

Az orosz hadsereg novemberben vetette be először élesben a hiperszonikus Oresnyik rakétát, amellyel az ukrajnai Dnyipro várost vette célba. Putyin azt hangoztatta, hogy ez válasz volt arra, hogy az Egyesült Államok, illetve az Egyesült Királyság engedélyezte Ukrajnának az általuk szállított fegyverek használatát oroszországi célpontok ellen.

Oroszország Belarusz területét is felhasználta ukrajnai háborús céljaira az invázió több mint két évvel ezelőtti megindításakor, és azóta is állomásoznak orosz katonák és fegyverek az országban. A két állam közötti katonai integráció a 2010-es évek elején kezdett lendületet venni, az új fegyverek telepítése nyomán és az ukrajnai háború miatt felerősödő feszültségek közepette pedig tovább nőtt a több NATO-tagállammal – Észtországgal, Lettországgal, Litvániával és Lengyelországgal – is határos Belarusz stratégiai jelentősége Oroszország számára.

Készült a BelTA tudósításának felhasználásával.
XS
SM
MD
LG