Helyi idő szerint hajnali háromnegyed 5-kor csörrent meg Harvey J. Alter telefonja. Az amerikai tudós csak a hívó harmadik próbálkozására vette fel a telefont, meglehetősen dühösen.
Mérge gyorsan elszállt, amikor kiderült, hogy az orvosi Nobel-díjat odaítélő bizottság titkára hívta a hírrel: másik két társával ő kapja idén az elismerést. Mint Thomas Perlmann elmondta, mind Harvey J. Alter, mind Charles M. Rice “alig találták a szavakat, nagyon meglepődtek, rendkívül boldogok voltak, élmény volt velük beszélni, bár nem vették fel elsőre”.
“Nem hiszed, hogy ilyesmi megtörténhet. Ebben az őrült Covid-évben, amikor minden a feje tetejére állt, ez szép fordulat számomra” - mondta Harvey J. Alter, aki egyébként az MTI összeállítása szerint 1988-ban még verset is írt a felfedezésről.
A Nobel-díj bizottságának indoklása szerint a három kutató eredményei döntő jelentőségűek voltak a vér útján terjedő májgyulladás (hepatitis) elleni küzdelemben. A hepatitis világszerte jelentős egészségi probléma, amely májzsugort és májrákot is okozhat.
A kutatók (és a mögöttük álló csapat) munkája lehetővé tette vírustesztek és gyógyszerek kifejlesztését, és ezáltal emberéletek millióinak megmentését. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései szerint több mint 70 millió hepatitis C vírusfertőzött van, és évente négyszázezren halnak bele a fertőzés szövődményeibe.