Kína bejelentette, hogy átalakítja Hongkong választási rendszerét. A kritikusok szerint Kína megszegi az Egyesült Királysággal kötött "egy ország, két rendszer" egyezséget, és letörné a helyi ellenállást.
A Nemzeti Népi Kongresszus, Kína mindent jóváhagyó parlamentje, március 5-én, az éves, egyhetes ülésszakban fogadja el a szabályozási változtatásokat. Hongkongban lassan egy éve kezdődött a néha erőszakba is torkolló demokráciapárti tüntetések sorozata, amit Kína aztóa is igyekszik elfojtani.
Nem tűrik a függetlenséget
Wang Csen, a kínai parlament állandó bizottságának alelnöke szerint Hongkong belső választási rendszerét át kell alakítani, mert a „lázadás és a zavargások” rámutattak a rendszer „kiskapuira és hiányosságaira”. A „rendszerben lévő kockázatokat” pedig azzal kívánják kezelni, hogy „hazafiakat” tesznek a helyi vezetés soraiba.
Wang azt mondta, hogy átírják Hongkong mini-alkotmányát, a helyi Alapatrövényt. Kibővítik a választási testületet és a helyi törvényhozást, emellett több jogkört csoportosítanak át a kínabarát állami intézményekhez.
Peking letöri a demokráciapárti mozgalmat
Hongkong Kína részeként „egy ország, két rendszer” elvén működik, a városnak saját jogai és jogrendszere van, ideértve a szólás- és sajtószabadságot.
Több nyugati demokrácia, jogvédő szervezet és sok hongkongi azzal vádolta Pekinget, hogy az elmúlt években erodálta ezeket a szabadságjogokat és a város autonómiáját, különösen a 2019-es hongkongi kormányellenes tüntetések óta.
A demokráciapárti mozgalom leverése felgyorsult, miután Peking tavaly júniusban nemzetbiztonsági törvényt léptetett életbe az egykori brit gyarmaton. Több magas rangú demokráciapárti politikust és aktivistát bebörtönöztek vagy száműztek.
Az ellenzéki politikusokat kizárták a hongkongi törvényhozásból és több aktivista ellen vádat emeltek vagy nyomozást indítottak. Február végén 47 demokráciapárti aktivistát „felforgatással” vádoltak az ellentmondásos nemzetbiztonsági törvény alapján.