Jevgenyij Prigozsin orosz zsoldosvezér közzétette első videóbeszédét rövid ideig tartó, június végi lázadása óta. A klip a közösségi médiában jelent meg, és azt sugallja, hogy Afrikában forgatták.
A Wagner-csoporthoz kapcsolódó Telegram-csatornákon hétfőn megjelent videóban Prigozsin arról beszél, hogy Oroszországot minden kontinensen nagyobbá, Afrikát pedig szabadabbá teszik. Ezzel vélhetően tovább fokozza a Nyugat félelmét attól, hogy a Wagner kiterjesztheti afrikai hadműveleteit a Nyugat-ellenes felhangokat kapó nigeri puccs után.
Prigozsin egy sivatagi területen látható terepszínű öltözékben, puskával a kezében. A távolban fegyveresek vannak, és egy kisteherautó.
A Reuters nem tudta meghatározni, hogy hol és mikor készülhetett a videó. Prigozsin megjegyzései és néhány bejegyzés a Wagner-párti csatornákon arra utalnak, hogy a képsort Afrikában forgatták.
„A hőmérséklet 50 fok fölött van – minden olyan, ahogy mi szeretjük. A Wagner PMC (katonai magáncég) Oroszországot minden kontinensen még nagyobbá, Afrikát pedig szabadabbá teszi” – mondja Prigozsin a videóban.
„Igazságot és boldogságot az afrikai embereknek! Rémálommá tesszük az ISIS, az al-Káida és más banditák életét” – teszi hozzá.
Niger, Mali, nyugati félelmek és toborzás
Ezután arról beszél, hogy a Wagner embereket toboroz, és a csoport „végre fogja hajtani a kitűzött feladatokat”. A videóhoz mellékelnek egy telefonszámot is azoknak, akik csatlakozni kívánnak hozzájuk.
Ehhez kapcsolódóan: Prigozsin: A Wagner most nem toboroz, de ez változhat
A Wagner már jelen van Niger szomszédságában, Maliban, ahol harcosait 2021-ben egy katonai junta bérelte fel, amely kiparancsolta az országból a francia csapatokat és az ENSZ békefenntartóit, akik egy évtizede segítették a mali hadsereget az iszlamista felkelők elleni harcban.
Az ENSZ-szankciókat ellenőrző megfigyelők egy augusztusi jelentésükben azt állították, hogy a mali csapatok és orosz partnereik nők elleni erőszakot és más súlyos emberi jogi visszaéléseket alkalmaztak, hogy rettegést terjesszenek.
A Wagner és Mali tagadta ezt, akárcsak azt a vádat, hogy tavaly legkevesebb ötszáz embert végeztek ki egy faluban.
Nigerben, ahol az iszlamisták megfékezését célzó nemzetközi erőfeszítések keretében amerikai, francia, német és olasz csapatok állomásoznak, a junta, amely július 26-án magához ragadta a hatalmat, franciaellenes retorikát alkalmaz rádió- és televízióadásaiban. Mali katonai kormánya támogatta a nigeri puccs vezetőit.
Niamey-ben a puccspárti tüntetők orosz zászlókat lengettek, ami tovább növelte a nyugati országok félelmét attól, hogy Niger követheti Mali példáját, és Wagner-harcosokra cserélheti le a csapataikat.
BRICS-csúcs virtuális Putyinnal
Vlagyimir Putyin orosz elnök az alkotmányos rend visszaállítását sürgette Nigerben, Prigozsin pedig üdvözölte a puccsot.
Prigozsin videója a dél-afrikai BRICS-csúcs előestéjén jelent meg, ahol egyes tagországok a Nyugat ellensúlyozása érdekében igyekeznek erőfeszítéseket tenni a tömörülés megerősítésére és esetleges bővítésére. Putyin virtuálisan vesz részt a tanácskozáson, míg Szergej Lavrov orosz külügyminisztert személyesen várják.
Ehhez kapcsolódóan: Növekvő feszültség: Lettország fokozza a készültséget a belarusz határon
A Wagner és Prigozsin jövője tisztázatlan, amióta június végén a zsoldosvezér rövid életű lázadást vezetett az orosz védelmi intézményrendszer ellen, és a Kreml közölte, hogy ő és néhány harcosa – akik az ukrán háború leghevesebb csatáiban vettek részt – Belaruszba távoznak.
A lázadás óta néhány Wagner-harcos Belaruszba költözött, és megkezdte a hadsereg kiképzését. Július végén közzétett megjegyzéseiben Prigozsin azt is közölte, hogy a Wagner kész tovább növelni afrikai jelenlétét.
A Wagner Mali mellett a Közép-afrikai Köztársaságban és Líbiában is aktív. A nyugati országok szerint Szudánban is jelen van, bár ezt ő maga tagadja.