Volna tennivalójuk az uniós tagországoknak és a bizottságnak is a magyar sajtó védelmében, ráadásul Magyarország ellen már van folyamatban eljárás az uniós normák megsértése miatt – írja a Riporterek Határok Nélkül annak kapcsán, hogy a Médiatanács nem hosszabbította meg a Tilos Rádió frekvenciaengedélyét.
A Riporterek Határok Nélkül (RSF) közleményében aránytalan szankciónak nevezi azt, hogy a Médiatanács különböző szabálytalanságokra hivatkozva nem hosszabbította meg a Tilos frekvenciaengedélyét.
A szervezet megemlíti, hogy a Médiatanács a médiatörvény súlyos és ismételt megsértésével indokolta az engedély megújításának elutasítását. „Valójában azonban ezek a jogsértések csak kisebb, adminisztratív hibák voltak, amelyeket a jelenlegi engedély alapján hét éve tartó műsorszolgáltatás során követtek el” – írják. Az RSF emlékeztet, hogy a döntés mindössze kilenc nappal a Fidesz legutóbbi parlamenti választási győzelme után született, ráadásul a Médiatanács minden tagját a kormánypárt jelölte.
Az RSF ezért felszólítja az EU tagállamait, hogy vonják felelősségre a magyar kormányt a sajtószabadság legújabb megsértéséért, különösen akkor, amikor május 23-án az EU tanácsában ismét téma lesz az alapvető uniós értékek megsértése miatt Magyarországgal szemben indított, 7. cikk szerinti eljárás. A szervezet szerint „az Európai Bizottságnak is fontolóra kell vennie egy új eljárást az európai jog megsértésének kezelésére, és a júliusra tervezett új médiavédelmi jogszabályban javaslatot kell tennie a nemzeti médiaszabályozók függetlenségének megerősítését célzó mechanizmusra”.
„A Médiatanács gőzhenger módjára halad előre, eltiporva a médiapluralizmust, amelyet védenie kellene – mondta Pavol Szalai, az RSF európai uniós és balkáni részlegének vezetője. – Orbán Viktor miniszterelnök fegyvere ismét aránytalan szankciót vetett ki egy médiumra, kisebb hibákat használva ürügyként. Felszólítjuk a Médiatanácsot, hogy az európai joggal összhangban, átlátható és diszkriminációmentes módon vegye figyelembe a Tilos Rádió pályázatát az új pályázati eljárásban. Az uniós tagállamokat és az Európai Bizottságot pedig felszólítjuk, hogy mutassanak határozottságot a magyar médiaszabályozó mulasztásaival szemben” – közölte Szalai.
A Riporterek Határok Nélkül idei Sajtószabadság-indexe szerint Magyarországon tovább romlott a sajtószabadság helyzete. Pavol Szalai ezzel kapcsolatban arról beszélt a Szabad Európának, hogy ha egy kormány kifejezett célja a sajtószabadság felszámolása, akkor azzal szemben nagyon nehéz bármit is tenni. A szakértő arról is beszélt, hogy sehol nincs az Európai Unióban a kormánypárti médiaközponthoz hasonló.
A Médiatanács tagadja, hogy elfogult döntést hozott volna a Tilos esetében, és objektív szempontokra hivatkozik a döntéssel kapcsolatban. Indoklásuk szerint a Tilos Rádió 2015 óta két esetben a műsorkvótákra vonatkozó havi adatszolgáltatási kötelezettséget, további két esetben pedig az éves beszámolási kötelezettséget szegte meg. Ezen túl „négy alkalommal szegte meg a műsorszámok korhatár-kategóriába sorolására, illetve sugárzási időpontjára vonatkozó törvényi előírásokat, amelyből egy eset egyszerre minősült ismételt és súlyos jogsértésnek”.
A Tilos Rádió vitatja a Médiatanács egyes vádjait, és a korlátozott emberi és technikai erőforrásokra hivatkozva védekezik. A Tilos azzal is érvel, hogy a műsorok és a vendégek sokféleségére való tekintettel elkerülhetetlenek az alkalmi nyelvbotlások a jelenlegi engedély alapján közel hét éve tartó működés során.
A Médiatanács ugyanilyen hivatkozással nem hosszabbította meg a Klubrádió frekvenciaengedélyét. A Klubrádió ügyében hozott döntést átláthatatlannak, diszkriminatívnak és aránytalannak ítélte az Európai Bizottság, amely eljárást indított Magyarország ellen az európai jog megsértése miatt.