Az Alternatíva Németországért (AfD) a napokban kampánygyűlést rendezett a tartományi választásra készülő Brandenburgban. A rendezvényen a párt egyik legismertebb személyiségét nemzeti zászlót lengető, szelfit kérő tinédzserek vették körbe.
Maximilian Krahot rocksztárként kezelték a fiatal aktivisták az egykori NDK-beli tartományban található Oranienburgban tartott kampánygyűlésen. A még a saját pártján belül is vitatott megítélésű, 47 éves európai parlamenti képviselőnek több tízezer követője van a TikTokon. A fekete kapucnis pulóvert viselő, 17 éves Jorn Paul Plewka azt mondta, hogy azok közé tartozik, akiket Krah bevándorlásról szóló videói vonzottak az AfD-hez.
Johannes Hillje politikai kommunikációs szakértő szerint a szélsőjobboldal korábban nem teljesített jól a fiatalok körében, ám a párt látszólag most sikeresen tudja növelni a támogatottságát. „Utat találtak ahhoz, hogy elérjék őket” – vélekedett.
A közelmúltban két másik keleti tartományban, Türingiában és Szászországban is tartományi választást rendeztek, amelyeken az AfD jól szerepelt a 18–24 év közötti korosztályban.
Türingiában, ahol a párt az első tartományi győzelmét aratta, e korcsoport 38 százaléka szavazott az AfD-re, szemben az összesített 33 százalékos eredménnyel. „A fiatalok jelentik a párt életbiztosítását. Az AfD-nek jó esélye van arra, hogy ezek a szavazók a jövőben is rájuk szavaznak” – mutatott rá Hillje.
„Németország az első”
A vasárnapi brandenburgi választás előtti felmérések szerint az AfD megelőzte még a tartományban az ország újraegyesítése óta minden alkalommal győzelmet arató szociáldemokratákat is.
A 21 éves Max szavai szerint az AfD elsősorban arról szól, hogy „Németország az első”. A farmerja hátsó zsebéből német zászlót kilógató férfi elmondta, hogy szüleit és nagyszüleit is sikerült meggyőznie a párt támogatásáról. „Észrevették, hogy a dolgok már nem működnek” – jelentette ki, hozzátéve, hogy 72 éves nagymamája a nyugdíja kiegészítése érdekében visszament dolgozni ápolónőként.
A 14 éves Jason Sowada, akinek a szülei a szociáldemokratákra szavaznak, elmondta, hogy azért vonzza az AfD, mert már nem érzi magát biztonságban. „Néhány barátomat migránsok támadták meg késekkel; kórházba kerültek” – mesélte.
Jeremy Saleschke, aki 15 évesen még túl fiatal a szavazáshoz, arról beszélt, hogy a diákok fele nem beszél németül az iskolájában, ami neki is nehézséget jelent.
A kampányrendezvény helyszínén ellentüntetők is gyülekeztek. Egyikük, a 21 éves Eike Simonrinn igen aggasztónak tartja, hogy volt iskolatársai körében is egyre népszerűbb a szélsőjobboldal. „Az AfD mindenkit érint, jövedelemtől és társadalmi osztálytól függetlenül” – szögezte le.
Ehhez kapcsolódóan: Brüsszeli blog: Noha az AfD most sem kerül kormányra, dermesztő a német tartományi választások eredménye
Bowling és grillezés
„Brandenburgban az AfD az egyetlen párt, amely szórólapokat osztogat az iskolák előtt” – jelentette ki Anna-Sophie Heinze, a Trieri Egyetem professzora. Aláhúzta, hogy a párt ifjúsági szervezete ma élen jár a fiatalok toborzásában, szabadidős tevékenységek egész sorát kínálja: grillezést, játékokat, bowlingot, kirándulást.
A fiataloknak szánt üzeneteik követik az AfD fő irányvonalát: a bevándorlás, a környezetvédelem és az Ukrajnának nyújtott támogatások ellenzését, a fősodorbeli pártok hibáztatását a gazdasági bajokért.