Demonstrálók ezrei követelték a belügyminiszter és egy miniszterelnök-helyettes lemondását Podgoricában vasárnap, néhány nappal az országban elkövetett tömegmészárlás után.
„Legyenek igazságosak, korrektek! Ártatlan polgárokat gyilkoltak meg. Nem voltak képesek megvédeni minket, ezért haladéktalanul le kell mondaniuk” – mondta Marko Vukčević, a tüntetést szervező diákok egyik képviselője.
A tiltakozók többek között Danilo Šaranovic belügyminiszter, továbbá Aleksa Bečić biztonságért felelős miniszterelnök-helyettes távozását szeretnék elérni. A megmozdulás résztvevői azt skandálták, hogy „Gyilkosok” és hogy „Véres a kezetek”.
A tragédia helyszínén, a fővárostól nagyjából 34 kilométerre fekvő városban kétezer ember emlékezett meg az áldozatokról. Nikola Đurašković helyi polgármester a politikai vezetés lemondása mellett a parlament sürgős összehívását követelte az ügy megvitatására.
Január 1-jén az erősen ittas, 45 éves Aleksandar Martonović egy cetinjei kávézóban több embert lelőtt, köztük a tulajdonost és a gyerekeit, továbbá saját családtagjait. Menekülés közben további négy helyen lövöldözött. Összesen tizenkét embert, köztük két gyereket ölt meg, majd önmagával is végzett.
A férfit már elítélték illegális fegyverbirtoklás és erőszakos viselkedés miatt. Tavaly év végén három hónapos börtönbüntetést szabtak ki rá, de fellebbezett az ítélet ellen.
A nyugat-balkáni országban legutóbb 2022 augusztusában történt hasonló, szintén Cetinjében. Akkor egy férfi egy családi vita után kezdett lövöldözni. Tizenegy embert megölt, majd tűzharcba keveredett a rendőrökkel, akik agyonlőtték.
A vasárnapi tiltakozás résztvevői szerint a rendőrség nem kezelte megfelelően már a 2022-es helyzetet sem, nem fokozta a biztonsági intézkedéseket, nem szigorította a fegyvertartási szabályokat, illetve semmit sem tett annak érdekében, hogy ne forduljanak elő hasonló esetek.
A kilencvenes évek délszláv háborúi után rengeteg fegyver maradt a civil lakosságnál, becslések szerint a 620 ezres Montenegróban csaknem 245 ezer fegyver van. Más kalkulációk ennél valamivel derűsebbek; a 2022-es rendőrségi adatok szerint az országban több mint százezer legálisan tartott lőfegyver van, míg az illegálisan tartott fegyverek száma negyven–nyolcvanezerre tehető.
Milojko Spajić miniszterelnök bejelentette, hogy hamarosan új, jóval szigorúbb fegyvertartási törvényt hoznak. Aki most rendelkezik fegyvertartási engedéllyel, annak jövő január 1-jéig lesz ideje arra, hogy megújítsa. Annak, aki nem megy át a szigorúbb ellenőrzésen, vissza kell adnia a fegyvert, ellenkező esetben illegális fegyverként kerül nyilvántartásba az eszköz. Két hónappal meghosszabbítják a már életben lévő fegyverleadási amnesztiát, azaz annak, aki a következő két hónap során leadja illegálisan tartott fegyverét, nem kell jogi következményekre számítania. A kormányfő kitért a bűnüldözésben tapasztalható munkaerőhiányra. Közölte, hogy fel akarják gyorsítani újabb kétszáz rendőr munkába állását.
Hangsúlyozta, hogy a gyilkosságok mindössze húsz percen belül történtek öt helyszínen, és a rendőrség csupán a nyolcadik áldozat megölése után értesült az erőszakcunamiról. Az utolsó áldozat halála és a tettes holttestének megtalálása között öt és fél óra telt el.