A madrasza, vagyis az iskola, egyik eredménye azoknak a bangladesi mozgalmaknak, melyeknek célja, hogy megkönnyítse a muszlim többségű nemzetben élő 1,5 millió transznemű ember életét.
Az LMBT közösség széles körű hátrányos megkülönböztetéssel szembesül a dél-ázsiai országban, hiszen még mindig hatályban van az a törvény, amely börtönbüntetéssel sújtja a meleg kapcsolatot, bár ennek végrehajtása ritka.
Támogatásból valósult meg
50 transznemű diák olvasott verseket a Koránból - így nyitotta meg kapuit a Dawatul Islam Tritio Linger Madrasa vagyis az Iszlám Transznemű Iskola a főváros külső kerületében.
"Hálásak vagyunk ezért a gyönyörű lépésért"- mondta Shakila Akhter, egy 33 éves diák az AFP-nek. Akhter lánynak született, orvos vagy ügyvéd szeretett volna lenni, de ambíciói meghiúsultak, amikor még gyermekként elhagyta otthonát, és csatlakozott egy transznemű közösséghez.
"Muszlimok vagyunk, mégsem mehetünk mecsetbe. Nem is keveredhetünk a társadalom többi tagjával”- részletezte Akhter.
Az Abdur Rahman Azad által vezetett klerikusok csoportja egy háromszintes épület legfelső emeletét alakította át iskolává. Támogatást egy helyi jótékonysági szervezettől kaptak.
Azad és csapata Dhakában már hét transznemű csoportnak ad órákat a Koránból. Elmondta, hogy a madrásza közösségi igényéből nőtt ki. Az iskolában akár 150 fő is tanulhat, olyan oktatásban lehet részük, mint egy hagyományos madrászában, ahol a Koránt az iszlám filozófiával, angollal, matematikával és a társadalomtudományokkal együtt oktatják.
Azad szerint a transznemű emberek, akiket Bangladesben hidzsráknak hívnak, már túl sokat szenvedtek.
"Nem járhatnak iskolákba, madraszákba vagy mecsetekbe. Diszkrimináció áldozatai lettek. Mi, a társadalom és az állam vagyunk a hibásak ezért" – mondta, majd hozzátette:
"Fel akarjuk számolni a diszkriminációt, hiszen Allah nem tesz különbséget az emberek között. Az iszlám mindenkit emberként kezel. A hidzsrákat minden olyan jog megillet, ami más embereket is".
Szélsőségesektől féltek
Iszlamista szélsőségesek 2015-be halálra vertek egy meleg aktivistát, aki egy LMBT-magazin szerkesztője volt. Több homoszexuális ezután elhagyta az országot.
De előrelépések is történtek, Sejk Hasina bangladesi miniszterelnök kormánya 2013-ban tette lehetővé a transzneműek külön nemként való azonosítását, tavaly pedig azt is engedélyezték, hogy harmadik neműként regisztrálhassanak a választásokra.