Az Oroszországgal szembeni hetedik szankciós csomag részleteit még nem hozták nyilvánosságra, de az intézkedések minden bizonnyal magukban foglalják az aranyembargót.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke aláhúzta, hogy a „megerősített, meghosszabbított” büntetőintézkedések „határozott jelzést küldenek Moszkvának, miszerint a közösség fenntartja az erős nyomást, amíg csak szükséges”.
Az újabb korlátozásokat még nem tették közzé az EU hivatalos lapjában, a részletek csak ezt követően lesznek ismertek.
Volodimir Zelenszkij ukrán államfő ugyanakkor elégtelennek minősítette a csomagot. „Ez nem elég, ezt őszintén megmondom a partnereimnek. Oroszországnak sokkal nagyobb árat kell fizetnie a háborúért, hogy rá legyen kényszerítve a békére” – fogalmazott.
Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn kijelentette, hogy jelenleg a legfontosabb az importtilalom bevezetése az orosz aranyra vonatkozóan.
Oroszország második legnagyobb exportbevételét az arany kivitele jelenti az energiát követően.
A világ hét legfejlettebb ipari gazdaságát tömörítő országcsoport (G7) már júniusban kezdeményezte az aranyembargót, mondván, hogy ezzel fontos eszköztől fosztanák meg a Kremlt, amely így kevésbé lenne képes a szankciók hatásainak csillapítására.
Az európai uniós tagállamok külügyminiszterei hétfői tanácsülésükön az aranyembargó mellett úgy döntöttek, hogy szigorítják az úgynevezett kettős felhasználású termékek kereskedelmét, további korlátozásokat rendelnek el a közbeszerzésekre és a betétek elfogadására vonatkozóan, valamint tilalmakat állapítanak meg egyéb szolgáltatásokhoz kapcsolódóan.
Emellett újabb negyvennyolc magánszemély és kilenc szervezet felkerül az EU szankciós listájára, köztük egy orosz miniszterelnök-helyettes, több tagköztársasági politikai vezető és a Sberbank.
Arról is döntés született az ülésen, hogy az Európai Békekeret forrásaiból újabb 500 millió eurót csoportosítanak át az ukrajnai fegyverszállítmányok finanszírozására.