Hadgyakorlatot tart a NATO Észak-Macedóniában
Észak-Macedónia a legutóbbi ország, amely 2020-ban csatlakozott a NATO-hoz, a védelmi szövetség 30. tagja. A NATO-erők részt vettek a Swift Response 22 gyakorlaton, hogy teszteljék a katonai szövetség bevetési készségét keleti határai mentén.
Az ukrán hadsereg azt állítja, hogy megrongált egy orosz hajót
Az ukrán erők megrongálták az orosz haditengerészet logisztikai hajóját a Fekete-tengeren, és felgyújtották – közölte a Reuters az odesszai hadsereg szóvivőjére hivatkozva. A Vsevolod Bobrovot állítólag a Kígyó-sziget közelében találták el. Az apró sziget Ukrajna és Románia tengeri határa közelében található. Arról is szólnak jelentések, hogy Luhanszk régióban lelőttek egy orosz Mi-24-es helikoptert az ukránok.
"Ukrajna egy négy ellenséges helikopterből álló csoportot észlelt, és lelőtte a második pár vezetőjét" – közölte az ukrán légitámadás parancsnoka a Facebookon.
Átlépte a 6 milliót a háború elől elmenekült ukránok száma
Meghaladta a 6 milliót azoknak a száma, akik elmenekültek Ukrajnából az orosz invázió elől Európa legsúlyosabb menekültválságában a második világháború vége óta – közölte csütörtökön az ENSZ menekültügyi szervezete.
A február 24-én indult orosz invázió nyomán tömegével hagyták el otthonaikat az emberek, közülük több mint 8 millióan az országon belül. Az ENSZ adatai szerint szerdáig 6,03 millióan menekültek el Ukrajnából.
A legtöbben az Európai Unióba érkeztek Lengyelországon, Szlovákián, Magyarországon és Románián keresztül. (Reuters)
Mintegy háromezer mariupoli civilt börtönözhettek be
A rabokat az oroszbarát szakadárok uralta kelet-ukrajnai területeken őrzik Ljudmila Deniszova ukrán emberi jogi biztos csütörtöki tájékoztatása szerint.
Mint közölte, legkevesebb két, erre a célra szolgáló börtönről tudnak Donyeck megyében, s ezekben számos foglyot megkínoztak, kivégzéssel fenyegettek meg, míg másoknak a kihallgatásukat követően egyszerűen nyomuk veszett.
A biztos elmondta, hogy ezen létesítményekben embertelen körülmények uralkodnak: nincs elegendő mosdó és lefeküdni is alig van hely. Egyeseket több mint egy hónap után elengedtek, miután aláírtak egy bizonyos dokumentumot – tette hozzá.
Az ukrán hatóságok az ENSZ közbelépését sürgetik.
A két hónapon át tartó ostrom során szinte porig rombolt, a háborút megelőzően félmilliós lakosságú Mariupolban még mindig több mint százezer ember tartózkodik. A többség elmenekült, ezreket pedig Oroszországba deportáltak. (AP)