Az ENSZ-főtitkár szerint nem lesz egyhamar ukrajnai béketárgyalás
Eljön az ideje, amikor béketárgyalások lesznek Ukrajnáról, de ez nem a közeljövőben lesz – mondta Antonio Guterres ENSZ-főtitkár szerdán.
„Ez a háború nem fog örökké tartani. Eljön majd az idő, amikor béketárgyalásokat tartanak” - mondta Guterres az Alexander Van der Bellen osztrák elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón.
„Ez nem a közeljövőben lesz. De egy dolgot mondhatok. Soha nem adjuk fel” - tette hozzá. (Reuters)
A megszállt Herszon megye új vezetése csatlakozni kíván Oroszországhoz
A dél-ukrajnai régiót jelenleg irányító bizottság egyik tagja közölte, hogy Donyeckkel és Luhanszkkal ellentétben nem tervezik önhatalmúlag kikiáltani a Herszoni Népköztársaságot, ehelyett rögtön a terület annektálására kérik Oroszországot.
Kirill Sztremuszov, a terület elnökhelyettese a RIA Novosztyi hírügynökségnek nyilatkozva leszögezte: „Herszon városa Oroszország”.
„Nem lesz Herszoni Népköztársaság, nem lesznek referendumok. A herszoni vezetés kezdeményezésére felhívást fogunk küldeni az orosz elnöknek, amelyben azt kérjük, hogy a térség váljon az Oroszországi Föderáció rendes régiójává” – mondta.
A bizottságot, amelynek a tisztségviselő is tagja, az orosz hadsereg nevezte ki a megszállást követően. Szakértők szerint a terület elfoglalása Oroszország eddigi legnagyobb ukrajnai harci sikerének számít. (AP)
Ferenc pápa találkozott két mariupoli katona feleségével
A nők arra kérték a katolikus egyházfőt, hogy segítsen a dél-ukrajnai kikötőváros utolsó ellenállási gócának számító acélművet védő katonák kimenekítésében, mielőtt az orosz inváziós erők elfogják vagy meggyilkolják őket.
A pápa szerdai általános audienciája végén fogadta Katyerina Prokopenkót és Julija Feduszjukot, akik ezt követően arról számoltak be, hogy a szentatya nem ígért semmit, de azt mondta, hogy imádkozik értük.
Prokopenko, akinek férje az Azov ezred egyik vezetője, leszögezte, hogy a katonák készek lennének egy harmadik országba utazni, például Törökországba vagy Svájba, ha meg lehetne szervezni az evakuálást.
„Készek letenni a fegyvert, ha kimenekítik őket egy harmadik országba. Mindannyian készek vagyunk segíteni nekik, remélem” – mondta.
Feduszjuk pedig elmondta, hogy férje nemrég arra kérte, hogy járjon utána, hogyan lehet ivóvíz nélkül túlélni. „Nincs élelmük, vizük, gyógyszerük. Minden egyes nap meghal egy-két sebesült katona” – panaszolta. (AP)
Lopott ukrán gabonát szállíthatott egy orosz hajó Szíriába
Az AP hírügynökség műholdfelvételek elemzése alapján arról írt, hogy az orosz zászló alatt hajózó, a jeladóit már csaknem egy hete lekapcsoló Matrosz Pozinics jelenleg Latakia kikötőjében horgonyzik.
A TankerTrackers.com weboldal társalapítója, Samir Madani megerősítette, hogy a szíriai kikötőben látható hajó szerinte is a Matrosz Pozinics.
A kijevi hatóságok szerint a hajó fedélzetén mintegy 27 ezer tonna lopott gabona található, amelyet először Egyiptomba akartak szállítani, Kairó azonban ezt nem engedélyezte. Ukrán diplomaták keményen lobbiztak azért, hogy egyetlen ország se vegye át a szállítmányt. (AP)