Ukrajna addig nem nyitja meg újra a gáz útját, amíg nem ő irányítja a tranzitrendszert
Ukrajna nem nyitja meg újra a gáz felfüggesztett szohranovkai tranzitútvonalát Oroszországból az európai vásárlók felé mindaddig, amíg Kijev át nem veszi az irányítást az ukrán tranzitrendszer felett – mondta a rendszert üzemeltető GTSOU vezetője csütörtökön a Reutersnek.
A gázvezeték ezen az átkelőhelyen keresztül halad át Ukrajna luhanszki területén, melynek egy része 2014 óta az Oroszország által támogatott szakadárok ellenőrzése alatt áll. Oroszország február 24-én támadta meg Ukrajnát.
Szergij Makogon gázügyi tisztviselő írott megjegyzéseiben arról számolt be, hogy elegendő kapacitás áll rendelkezésre az orosz állami gázipari óriás, a Gazprom számára ahhoz, hogy a teljes, Európába irányuló mennyiséget a továbbra is nyitva álló Szudzsa tranzitútvonalon keresztül szállítsa.
Mint mondta, a Gazprom nem tudott arról, hogy a Moszkva által támogatott szakadárok Kelet-Ukrajnában elkezdték lopni az Ukrajnán áthaladó gázt. Kijev szerint ez volt az egyik oka annak, hogy "vis maior" helyzetet jelentettek be a Szokhranovkán keresztül történő gázszállítás esetében. (Reuters)
Több mint a felével esik vissza májusban az ukrán gabonaexport
Ukrajna gabonaexportja ebben a hónapban több mint a felével esett vissza, és félő, hogy az orosz invázió jelentős hatással lehet a világ élelmiszerellátására.
Az ukrán mezőgazdasági minisztérium május 12-én közzétett adatai szerint az e havi export 298 ezer tonnát tett ki – ebből 284 ezer tonna kukorica, 8 ezer tonna árpa és 6 ezer tonna búza –, szemben az előző év azonos időszakában kivitt 667 ezer tonnával. Arról nem szóltak, hogyan tudták elszállítani a gabonát.
Ukrajna, az egyik legnagyobb gabonatermelő, akár 6 millió tonna gabonát is exportált egy hónapban, mielőtt Oroszország februárban megszállta az országot. Ennek nagy részét, mintegy 4,5 millió tonnát tengeri kikötőkön keresztül vitték ki az országból.
Ukrajnát az orosz invázió arra kényszerítette, hogy vonaton exportáljon a nyugati határán, a kis dunai kikötőin vagy a román fekete-tengeri kikötőn, Konstancán keresztül.
Május 2-án Ukrajna ideiglenesen bezárt négy tengeri kikötőt, amíg az ország "visszaszerzi az irányítást" felettük. (Reuters, RFI)
A Nike felmondta a Szpartak Moszkvával kötött szponzorációs szerződését
Az amerikai sportszergyártó tizenhét év után bontotta fel szerződését a Bajnokok Ligája jövőbeli mérkőzéseiről az ukrajnai invázió miatt kizárt orosz első osztályú futballklubbal.
„A Nike értesítette az FC Szpartakot a szponzorációs szerződés megszüntetéséről, miután az UEFA döntése értelmében csapatunk nem vehet részt a következő szezonban az európai meccseken” – írta közleményében a klub.
„A Szpartak vezetőségének kereskedelmi osztálya azon dolgozik, hogy új megállapodást kössön egy másik felszerelésellátóval” – közölték.
Putyin: globális válságot gerjesztenek a szankciók
Az Oroszország elleni nyugati szankciók globális gazdasági válságot váltanak ki - közölte Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Putyin egy csütörtöki gazdasági találkozón tartott beszédében kijelentette, hogy a nyugati országokat „túlméretezett politikai ambíciók és ruszofóbia vezérlik” abban, hogy olyan szankciókat vezessenek be, amelyek „sértik saját gazdaságukat és polgáraik jólétét”.
Putyin azzal a váddal állt elő, hogy a „szankciók globális válságot gerjesztenek”, és „súlyos következményekkel járnak az EU-ra, valamint a világ legszegényebb országainak némelyikére, melyek már most is az éhezés kockázatával néznek szembe”.
Azt állította, hogy „a nyugati elit kész feláldozni a világ többi részét, hogy megőrizze globális uralmát”.
Az orosz vezető kitart amellett, hogy az orosz gazdaság sikeresen ellenállt a nyugati szankciók csapásainak, és az orosz vállalatok be fogják tölteni azt a rést, amelyet a nyugati cégek kivonulása hagyott maga után. (AP)