Zelenszkij szerint Németországnak a gazdaság fontosabb
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azzal vádolta Németországot, hogy saját gazdaságát az ő országa biztonsága elé helyezte az orosz támadást megelőzően.
Zelenszkij csütörtökön a német parlamenthez intézett beszédében bírálta, hogy a német kormány támogatta az Északi Áramlat 2 vezetéket, amelyet azért hoztak létre, hogy földgázt szállítson Oroszországból. Ukrajna és mások ellenezték a projektet, arra figyelmeztettek, hogy az veszélyezteti Ukrajna és Európa biztonságát.
Zelenszkij azt is szóvá tette, hogy Németország tétovázott, amikor a legszigorúbb szankciók bevezetéséről volt szó Oroszországgal szemben, mert attól tartott, hogy azok árthatnak a német gazdaságnak.
Az ukrán elnök felszólította Németországot: ne hagyja, hogy új fal vágja ketté Európát, és sürgette országa NATO- és Európai Uniós tagságának támogatását.
Orosz-ukrán fogolycsere
Az orosz erők szabadon engedték az ukrajnai Melitopol város polgármesterét, kilenc elfogott sorkatonájukért cserébe – közölte szerdán az ukrán elnöki hivatal egyik tisztviselője.
Kijev azzal vádolta meg az oroszokat, hogy körülbelül egy hete elrabolták Ivan Fedorov polgármestert. A térfigyelő kamerák felvételei azt mutatják, hogy orosz katonák gyűrűjében hagyja el a városházát a polgármester.
A jelenleg orosz ellenőrzés alatt álló délkeleti Melitopol lakói a szabadon bocsátásáért tüntettek.
Darja Zarivna, az ukrán elnöki hivatal vezetőjének szóvivője szerdán közölte, hogy Fedorovot kiengedték a fogságból, és Oroszország „kilenc fogságba esett, 2002-2003-ban született katonát kapott cserébe, gyakorlatilag gyerekeket. Sorkatonákat, akikről az orosz védelmi minisztérium azt állította, hogy nem is voltak ott.”
Moszkva eleinte tagadta, hogy sorkatonákat küldene Ukrajnába harcolni, de később az orosz hadsereg elismerte, hogy egyes sorkatonák részt vettek az offenzívában, sőt az ukrán erők fogságába kerültek.
Szerdán is videótárgyalást folytatott az ukrán és az orosz delegáció
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadója, Mihajlo Podoljak azt mondta, hogy Ukrajna a tűzszünet mellett az orosz csapatok kivonását követelte, valamint jogi biztonsági garanciákat több országtól.
„Ez csak közvetlen párbeszéd révén lehetséges” Zelenszkij és Vlagyimir Putyin orosz elnök között – közölte a Twitteren.
Zelenszkij irodájának egyik tisztviselője az Associated Press-nek elmondta: a megbeszélés fő témája az volt, hogy a háború után az orosz csapatok a kelet-ukrajnai szeparatista régiókban maradnak-e, és hogy hol húzódnak majd a határok.
Közvetlenül a háború előtt Oroszország elismerte a két, általa támogatott és 2014 óta a szakadárok ellenőrzése alatt álló terület függetlenségét, és kiterjesztette a régiók határait a továbbra is Ukrajna kezén lévő területekre, köztük a jelenleg ostrom alatt álló kikötővárosra, Mariupolra.
A kényes tárgyalásokról névtelenséget kérve nyilatkozó tisztviselő azt mondta, Ukrajna ragaszkodik egy vagy több nyugati atomhatalom bevonásához a tárgyalásokba, valamint egy jogilag kötelező érvényű dokumentum aláírásához, amely biztonsági garanciákat biztosít Ukrajna számára. A tisztviselő szerint cserébe Ukrajna készen áll a semleges státusz megvitatására.