Franciaország szerint Oroszország csak úgy tesz, mintha tárgyalna
Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter csütörtökön azt mondta: Oroszország úgy tesz, mintha tárgyalna Ukrajnával, de közben folytatja a támadást szomszédja ellen a másutt már alkalmazott brutális stratégia mentén.
"Sajnos továbbra is ugyanazzal az orosz logikával állunk szemben: maximalista követeléseket támasztunk, Ukrajna megadását akarjuk, és fokozzuk az ostromló hadviselést" – mondta Le Drian a Le Parisiennek.
„Ahogy Groznijban (Csecsenföldön) és Aleppóban (Szíriában), itt is három tipikus elem van jelen: válogatás nélküli bombázás, úgynevezett humanitárius „folyosók”, amelyek lehetővé teszik a másik oldal megvádolását azzal, hogy nem tartják tiszteletben őket, és a tárgyalások azzal az egyetlen céllal, hogy úgy tegyenek, mintha tárgyalnának."
Ukrajna ezzel szemben "felelősen és nyitottan vesz részt a tárgyalásokon" – tette hozzá.
Műszaki hiba miatt áll a lengyel vasút, nem tudnak mozogni a menekültek
Csütörtökön Lengyelországban sok helyen leállt a vasút, ami zavarta az ukrán menekültek mozgását. A közlekedési miniszter szerint a forgalomirányítási rendszerben keletkezett a hiba, ami több országot is érintett.
Andrzej Adamczyk infrastrukturális miniszter azt mondta, hogy Indiában, Szingapúrban és valószínűleg Pakisztánban is hasonló hibák jelentkeztek a francia Alstom vonatgyártó cég egyik egysége által gyártott forgalomirányító rendszerekben.
"Az okot most próbálják megállapítani" - írta Adamczyk a Twitteren. "(A vasút üzemeltetője), a PKP PLK megállás nélkül dolgozik azon, hogy minimalizálja a lengyelországi vasúti forgalom mintegy 80%-át érintő leállás hatásait."
Slawomir Cyza, az Alstom lengyelországi vezérigazgatója e-mailben közölte a Reuters-szel, hogy a kimaradást adatkódolási hiba okozta.
"Az Alstom tudatában van annak az időformátum-hibának, amely jelenleg befolyásolja a vasúti hálózat működését, és így a lengyelországi vasúti közlekedést is" - mondta Cyza, hozzátéve, hogy az utasok biztonsága nem került veszélybe, és a cég végrehajtotta a forgalom helyreállítására vonatkozó tervét.
Csaknem 2 millió ember menekült Lengyelországba Ukrajnából, mióta Oroszország február 24-én megindította invázióját, és a menekülteknek kínált ingyenes vasúti jegyekkel a hálózat kulcsfontosságú közlekedési eszközzé vált azok számára, akik barátokkal és családtagokkal utaznak az országban.
A litván parlament is repüléstilalmi zóna kialakítását sürgette
Határozatot fogadott el Litvánia törvényhozása csütörtökön, amelyben a képviselők egyhangú szavazással repüléstilalmi övezet létrehozására szólítottak fel Ukrajna felett.
Mint írták, ennek nyomán az ENSZ békefenntartó erőket küldhetne az országba a civilek menekülését lehetővé tevő humanitárius folyosók, illetve az atomerőművek és a nukleáris hulladékok tárolására szolgáló létesítmények biztosítására.
Az ukrán kormány mellett korábban az észt parlament, illetve Janez Jansa szlovén miniszterelnök is hasonló felhívást tett közzé.
A NATO ugyanakkor kizárta ennek lehetőségét, Jens Stoltenberg főtitkár szerint ugyanis az intézkedés pusztító háborúhoz vezethetne Oroszország és az észak-atlanti szövetség között.