Továbbra sem ismert a mariupoli színház elleni támadás halottainak száma
A mariupoli hatóságok továbbra sem tudták még csak megbecsülni sem, hogy hányan halhattak meg előző nap a több mint ezer civil számára menedéket biztosító színház elleni orosz légicsapásban.
„A folyamatos tüzérségi támadások ellenére tegnap és ma is folyt a romok eltakarítása és az emberek mentése. Az áldozatokról szóló információkat még tisztázni kell” – írta tájékoztatásában a városi tanács csütörtökön.
A közleményben a kimentett túlélők számára sem tértek ki.
Moszkva tagadja a színház lebombázását.
Szlovákia védelmi rendszer átadásáról tárgyal
A NATO-tag Szlovákia védelmi minisztere azt mondta, hogy országa bizonyos feltételek mellett hajlandó lenne S-300-as nagy hatótávolságú légvédelmi rakétarendszereket átadni Ukrajnának.
Jaroslav Nad’ védelmi miniszter Szlovákiába látogató amerikai kollégájával, Lloyd Austin-nel közös pozsonyi sajtóértekezletén azt közölte, hogy az ügy még megvitatás alatt áll.
A szovjet korszak légvédelmi rendszerei nagy hatótávolságú rakétákat használnak, melyek képesek több száz kilométert repülni, és leszedni a cirkálórakétákat, valamint a harci repülőgépeket. Ezért értékesek lehetnek az Ukrajna elleni orosz légitámadások meghiúsításában.
Nad’ szerint az átadás akkor lehetséges, ha országa „megfelelő pótlást" kapna S-300-asaiért cserébe, vagy ha Szlovákia „bizonyos ideig garantált képességhez” jutna.
A miniszter hangsúlyozta, hogy az S-300-asokat nem tudja felelősségteljesen átadni Ukrajnának úgy, hogy azzal rést hagy országa védelmén.
Austin nem árulta el, hogy a Pentagon képes lenne-e kiváltani a szlovák S-300-asokat.
Az ukrajnai háború miatt az idén nincs európai Mars-misszió
Az ukrajnai orosz invázió miatt Európa az idén már nem kísérli meg első marsjárója felküldését, hogy megvizsgálja: volt-e valaha élet a vörös bolygón.
Az Európai Űrügynökség (ESA) csütörtökön megerősítette, hogy határozatlan időre felfüggeszti partnerével, a Roszkozmosz orosz állami űrvállalattal az ExoMars marsjáró küldetését.
Az ESA korábban azt közölte, hogy a misszió „nagyon valószínűtlen” Oroszország Ukrajna elleni háborúja miatt.
Az együttműködés felfüggesztéséről a Roszkoszmosszal az ESA kormányzótanácsa döntött a héten Párizsban tartott ülésén.
„Mélységesen sajnáljuk az Ukrajna elleni agresszió emberáldozatait és tragikus következményeit” – áll az ESA közleményében. "Jóllehet az ESA felismeri az űr tudományos feltárására gyakorolt hatásukat, mégis teljes mértékben igazodik a tagállamai által Oroszországgal szemben bevezetett szankciókhoz."
A két bolygó Nap körüli pályája miatt a Mars csak kétévente érhető el könnyen a Földről. A következő indítási ablak 2024 lesz.
A marsjáró elsődleges küldetése az, hogy megállapítsa: volt-e a Marson valaha is élet.