A mariupoli harcok miatt nem tudják kimenekíteni a csapdába esett civileket
Az ostromlott ukrajnai Mariupol polgármestere szerint a városközpontban zajló utcai harcok akadályozzák a több száz ember kimentését, akik egy színház pincéjében rekedtek, amelyet a tisztviselők szerint szerdán Oroszország lebombázott.
Vadim Bojcsenko elmondta, hogy a csapatok csak akkor tudják eltakarítani a törmeléket és elszállítani az embereket, amikor a harcok elcsendesednek. „Tankok vannak... és tüzérségi lövések, és mindenféle fegyverrel lövöldöznek a környéken” – mondja. „A mi erőink mindent megtesznek, hogy megtartsák a pozíciójukat a városban, de az ellenség sajnos túlerőben van.”
Arról nem tudott becslést adni, hogy az elmúlt 24 órában hány embernek sikerült még elhagynia a területet. Pénteken a hatóságok azt mondták, hogy 130 embernek sikerült elmenekülnie, de még több mint 1000-en vannak a pincében, amely nem omlott be a légicsapás miatt.
Oroszország tagadja az épületet bombázását, amelyet egyértelműen civil óvóhelyként jelöltek meg.
A stratégiai fontosságú kikötővárost az orosz erők körülzárták, és becslések szerint 300 000 ember maradt áram, folyóvíz és fűtés nélkül. Bojcsenko azt is elmondta, hogy az elmúlt öt napban 40 000 embernek sikerült elhagynia a várost, és további 20 000 ember vár arra, hogy evakuálják.
Hogy állnak az orosz-ukrán béketárgyalások?
Az orosz csapatok február 24-i támadása óta több tárgyalási fordulót tartottak már, melyek előrehaladását nehéz megítélni.
A hét elején a Financial Times egy lehetséges 15 pontos béketervről írt. Ebben szerepel az, hogy Kijev lemond a NATO-hoz való csatlakozási szándékáról és nem engedi külföldi katonai bázisok létrehozását a területén cserében nyugati védelemért.
Az orosz tárgyalóküldöttség vezetője pénteken azt mondta, hogy a két ország álláspontja „a lehető legközelebb” került egymáshoz abban, hogy Ukrajna semleges ország legyen.
De az ukránok nem látják ennyire pozitívan a helyzetet. A tárgyalásokon részt vevő Mihajlo Podoljak, Zelenszkij elnök tanácsadója Twitter-bejegyzése szerint kormánya álláspontja változatlan. Bármilyen megállapodás előfeltétele az azonnali tűzszünet, az orosz csapatok kivonása, és Ukrajna biztonságának garantálása.
Egy korábbi orosz minsizterelnök, Mihail Kaszjanov azt nyilatkozta pénteken a BBC-nek, hogy Putyin elnök nem veszi komolyan a béketárgyalásokaz, és valószínűtlen, hogy olyan megoldást ajánlana, ami „megfelelne az ukrán nép érdekeinek”.
Újabb orosz tábornok halt meg Ukrajnában; a nürnbergihez hasonló pert követel Putyin ellen egy volt brit miniszterelnök
A BBC ukrán forrásokra hivatkozva jelentette Andrej Mordvicsev orosz altábornagy halálát a Herszonhoz közeli Csernobajevkában. Az ukrán hírügynökség szerint a csernobajevkai repteret több ukrán támadás érte az elmúlt 24 órában.
A Guardian szerint legalább 40 ukrán katona vesztette életét, miután Mikolajivban az oroszok légitámadást intéztek a laktanyájuk ellen.
Az orosz hadvezetés beleegyezett, hogy több ostromlott Luhanszk megyei városból humanitárius folyosókat nyissanak magyar idő szerint 9 óra után, mondta a megye kormányzója.
A volt brit miniszterelnök, Gordon Brown 140 közéleti szereplővel együtt egy petícióban követeli, hogy a II. világháború utáni nürnbergi perhez hasonló eljárás alá vonják Putyin orosz elnököt.
Az elmúlt 12 óra legfontosabb történései
Az orosz csapatok továbbra is távolról támadják az ukrán városokat, műholdfelvételek szerint már be is ásták magukat. Ukrajnát elvágták az oroszok a tengertől, először érkezett ENSZ segélyszállítmány az ostromlott Szumiba.
Zelenszkij ukrán elnök éjszakai videóüzenetében közvetlen tárgyalásokra szólította fel Putyint. Zelenszkij elmondta, hogy pénteken több, mint kilencezer (összesen már 180 ezer) civil tudta elhagyni Mariupolt a humanitárius folyosókon. Az Azovi-tenger partján fekvő városnak egyébként már a kikötőjét is elfoglalták az orosz csapatok, így az országot elzárták a tengertől.
Az orosz haderő távoltól támadta az ukrán városokat, köztük a fővárost és az ország nyugati felét. Lvivben egy repülőgép-javító üzemet ért rakétatámadás. Egy ember halálát jelentették innen. Ukrajna szerint a Fekete-tengerről indított középhatósugarú rakétákkal lőttek az oroszok.
Zelenszkij szerint az oroszok szándékosan akadályozzák a segélyszállítmányok célba juttatását, amit ő háborús bűncselekménynek nevezett. Egyébként továbbra is 130 kimentettet jelentettek a lebombázott, óvóhelyként működő mariupoli színházból.
Az ENSZ-nek először sikerült segélyszállítmányt eljuttatnia a két hete ostromolt Szumi városába. 130 tonnányi palackozott víz, konzerv élelmiszer és egészségügyi ellátmány érkezett a 260 ezer polgár megsegítésére.
Az Interfax független orosz hírügynökség jelentése szerint ukrán szakemberek helyreállították az áramellátást Európa legnagyobb atomerőművében, az orosz csapatok által elfoglalt zaporizzsjaiban.
Az ENSZ migrációs szervezete szerint Ukrajnán belül már 6,5 millió belső menekült van, és 3,2 millióan elhagyták az országot.
A brit katonai hírszerzés parancsnoka szerint kudarcot vallott az orosz támadók eredeti stratégiája Ukrajna gyors lerohanására. Az új stratégai már az ukrán haderő kifárasztásáét célozza a tűzerő válogatás nélküli használatával, ami súlyosbítja a humanitárius krízist.
Biden amerikai elnök a héten Európába utazik a kontinens vezetőivel tárgyalni, és a NATO rendkívüli ülésére.