Boris Johnson: Putyin a Nyugat orosz energiafüggősége miatt ilyen bátor
A brit miniszterelnök kedden hangsúlyozta, hogy energiafüggetlenségre törekszik, mondván, a Nyugat a Krím annektálása után sem tudott leválni az orosz olajról és földgázról, ami megnyitotta az utat Ukrajna inváziója előtt.
A nyugati országok „szörnyű hibát” követtek el, amikor a krími bevonulás után visszatértek a normális gazdasági kapcsolatokhoz Oroszországgal, és még jobban függővé váltak az orosz energiaexporttól – írta Boris Johnson a The Telegraph brit napilap címlapján megjelent cikkében.
„Ezért amikor Vlagyimir Putyin végül megindította gonosz háborúját Ukrajna ellen, tudta, hogy a világ csak nagyon nehezen tudja megbüntetni őt. Tudta, hogy függőséget alakított ki” – fogalmazott. „Ezért érzi úgy, hogy bombázhat kórházi szülészeteket. Ezért elég bátor ahhoz, hogy válogatás nélkül támadja a menekülő családokat” – tette hozzá írásában a brit miniszterelnök.
Amennyiben a világ megszünteti az orosz energiafüggőségét, akkor Putyinnak elfogy a pénze – mondta Boris Johnson, ezzel is indokolva a brit kormány tervét, hogy az év végéig fokozatosan megszünteti az oroszországi olaj- és gázimportot.
Az orosz energia kiváltása és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében az Egyesült Királyságnak bővítenie kell a szélenergia-termelését, és beruházásokra van szükség a megújuló energia más formáiba, például nap-, árapály-, geotermikus és vízierőművekbe - mondta Boris Johnson. Az Egyesült Királyságnak helyre kell hoznia azt a „történelmi hibát”, hogy eltávolodott az atomenergiától – tette hozzá.
Miért nem megy Orbán is Kijevbe? Mert nem megy.
Csehország, Lengyelország és Szlovénia miniszterelnökei március 15-én Kijevbe utaznak, hogy „egyértelműen” kiálljanak Ukrajna mellett. Az utazó delegáció tagja többek közt még Jarosław Kaczyński, Lengyelország miniszterelnök-helyettese, a Fidesz szoros szövetségesének számító Jog és Igazságosság (PiS) jobboldali populista párt elnöke.
A Telex megkérdezte, hogy Orbán Viktort nem hívták-e vagy miért nem megy velük bármelyik magyar kormánytag képviselni a magyar kormány kiállását is. Annál is inkább, mert épp Magyarország tölti be a Visegrádi Csoport elnökségét is. A Miniszterelnöki Kabinetiroda viszont egyik kérdésre sem kívánt válaszolni. Pontosabban Havasi Bertalan, Orbán sajtófőnöke annyit küldött vissza a kérdésekre, hogy:
"A miniszterelnök tud a látogatásról, de most nem megy Kijevbe."
Lemondott tiszteletbeli konzul: "Orbán Viktor a történelem legrosszabb magyar–lengyel- és magyar–EU-viszonyát teremtheti meg"
Artur Balázs, Magyarország múlt héten lemondott szczecini tiszteletbeli konzulja szerint Orbán Viktor soha nem látott mélypontra viheti a magyar-lengyel kapcsolatokat, ha fenntartja a viszonyát Putyin elnökkel. Erről a Válasz Online-nak adott interjújában beszélt.
Bár Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin szoros kapcsolata új keletű, Artur Balázs szerint Oroszország minden helyzetet megváltoztatott, és az egész világrendet és Európa békéjét is fenyegetni kezdte, amikor rárontott a független Ukrajnára.
"Ebben az ügyben bármilyen rés az európai egységen Putyin politikájának elfogadásaként értelmezhető. Nem lehetnek kétségeink, amikor a hősiesen védekező Ukrajna támogatásáról van szó – akár fegyverszállításokkal" – mondta Magyarország lemondott diplomatája.
Szerinte súlyosan téved, aki azt gondolja, hogy az orosz elnök megelégedne Ukrajna megszállásával, az pont, hogy csak a kezdet lenne. Elmondta még azt is, hogy Lengyelországban Ukrajna támogatása még az egymástól óriási távolságra lévő kormányt és az ellenzéket is egyesítette.