Mariupoli görög főkonzul: az oroszok „vakon, válogatás nélkül” lövik a civileket
Manolisz Androulakisz, aki az európai uniós diplomaták közül utolsóként hagyta el az ostromlott ukrán várost, vasárnap érkezett meg Athénba.
„Mariupol csatlakozik a háború által porig rombolt városok sorához” – nyilatkozott a repülőtéren, s példaként a csecsenföldi Groznijt, a szíriai Aleppót, a nagy-britanniai Coventryt, a spanyolországi Guernicát, illetve a szovjet Leningrádot említette.
A főkonzul becslése szerint a városban már több ezerre rúghat a polgári áldozatok száma, ezért felszólította a világot, hogy fokozzák a nyomást a tűzszünet kikényszerítése érdekében.
Androulakisz március 15-én távozott Mariupolból, ahogy sokan mások is, és három nap múlva érkezett meg a szomszédos Moldovába. Korábban a város görög közösségének kimenekítését szervezte.
Nem működnek a csernobili atomerőmű környékén lévő sugárzásmérő állomások
Ismét nem működnek a sugárzásmérő állomások az orosz hadsereg által elfoglalt, 1986-ban katasztrófát szenvedett csernobili atomerőmű környékén az ukrán hatóságok tájékoztatása szerint.
Az ukrán atomenergia-ügynökség hétfőn azt közölte, hogy a térségben a katonai beavatkozás kezdete óta nincsenek elérhető tűzoltók a közeli erdők védelmére, ami az évtizedek óta tartó sugárzás és az idő melegedése miatt veszélyt jelenthet.
Mint írták, a különböző fennálló kockázatok „jelentősen rontják” a sugárzás ellenőrzés alatt tartásának képességét a következő hetekben és hónapokban, s nem csak Ukrajnában, hanem az ország határain túl is.
Az orosz hadsereg már az invázió első napján átvette az ellenőrzést a nukleáris létesítmény felett. Az egykori reaktor vezetése szerint az azóta szinte szakadatlanul dolgozó mintegy ötven fős személyzet tagjait nemrég lecserélték.
EU: Oroszország „súlyos háborús bűncselekményeket” követ el
„Ami jelenleg Mariupolban zajlik, az súlyos háború bűncselekmény. Mindent elpusztítanak, bombáznak, mindenkit megölnek” – jelentette ki Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője.
A huszonhét tagállam külügyminiszterei hétfőn újabb, Oroszország elleni szankciókról egyeztetnek Brüsszelben.
Másfél napos kijárási tilalmat rendelnek el Kijevben
Vitalij Klicsko kijevi polgármester újabb, 35 órás kijárási tilalmat rendelt el hétfő estétől az ukrán fővárosban.
A volt nehézsúlyú profi ökölvívó-világbajnok arról számolt be a Telegramon, hogy az intézkedés helyi idő szerint március 21-én este 8 órától március 23-án reggel 7 óráig lesz érvényben.
Ennek értelmében kedden nem nyitnak ki a városban az üzletek, de még a gyógyszertárak és a benzinkutak sem.
„Arra kérek mindenkit, hogy maradjon otthon, vagy valamelyik óvóhelyen, ha megszólal a riasztás” – mondta Klicsko.
Múlt héten egyszer már életbe léptettek kijárási tilalmat, akkor is 35 órára.
Kijev több negyedét is szinte folyamatosan lövi az orosz hadsereg.