Az orosz hadsereg eltalált egy bevásárlóközpontot
Az orosz hadsereg azt állítja, hogy azért lőtte a bevásárlóközpontot az ukrán főváros, Kijev egyik külvárosában, mert azt rakéták tárolására használták.
Az orosz védelmi minisztérium szóvivője, Igor Konasenkov vezérőrnagy hétfőn azt a vádat fogalmazta meg, hogy az ukrán erők a bevásárlóközpontot arra használták, hogy újratöltsék a rakétavetőket és ott tárolták az orosz csapatok ellen szánt rakétákat is. Azt mondta, hogy a csapásban egy sorozat rakétavető és a hozzájuk tartozó lőszer megsemmisült. A védelmi minisztérium szóvivőjének állítását nem sikerült független forrásból megerősíteni.
Az ukrán katasztrófavédelem illetékesei szerint a sűrűn lakott Podil negyed bevásárlóközpontja izzó romhalmazzá vált, miután vasárnap késő este találat érte, melyben nyolc ember is meghalt. A támadás során egy szomszédos toronyház minden ablaka betört.
Már csaknem 6 és fél millió ember kényszerült elhagyni otthonát a háború miatt Ukrajnán belül
Az ENSZ migrációs ügynöksége hétfőn közölte, hogy a háború közvetlen következményeként közel 6 és fél millió ember kényszerült elhagyni az otthonát és máshol keresni menedéket Ukrajnán belül, ami túlszárnyalja a legrosszabb előrejelzéseket.
A számok a Nemzetközi Migrációs Szervezet március 9. és 16. között végzett vizsgálatából származnak, és nincs bennük az a több mint 3,3 millió ember, akik az ENSZ-testület szerint az orosz invázió február 24-i kezdete óta átmenekültek a határokon.
"A háború okozta emberi szenvedés és kényszerű lakóhelyelhagyás mértéke messze meghaladja azt, amivel a legrosszabb forgatókönyvek számoltak" – mondta Antonio Vitorino, a Nemzetközi Migrációs szervezet, az IOM főigazgatója. Az IOM csapatai több ezer embernek nyújtottak segítséget, például élelmet és takarókat biztosítottak, de a súlyosan érintett területeken élőket nem tudták elérni – tette hozzá.
Németország vállalja, hogy 2025-ben ő adja az EU gyorsreagálású haderejének magját
Németország kész arra, hogy 2025-ben ő adja az EU új gyorsreagálású haderejének a magját – jelentette ki Christine Lambrecht védelmi miniszter hétfőn, mielőtt kollégáival tárgyalna az EU biztonsági stratégiájáról, melyet várhatóan ezen a héten fogadnak el.
"Fel fogom ajánlani, hogy Németország biztosítani tudja a katonai magot... 2025-re" –mondta újságíróknak, amikor megérkezett Brüsszelbe az EU védelmi és külügyminisztereinek találkozójára.
Az EU vezetői csütörtöki és pénteki brüsszeli csúcstalálkozójukon várhatóan elfogadják az unió új biztonsági stratégiáját, az úgynevezett Stratégiai Iránytűt.
Ennek részeként az EU egy legfeljebb 5000 katonából álló gyorsreagálású haderő létrehozását tűzte ki célul, átalakítva a meglévő uniós harccsoportokat, melyek 2007 óta léteznek, ám soha nem voltak használatban.
A terv azután nyert létjogosultságot, hogy az európai országoknak nehézségeik voltak az augusztusi kaotikus kivonulással Kabulból.
"Gyorsabbnak kell lennünk, különösen azért, mert jelenleg ilyen kihívásokkal kell szembenéznünk" – mondta Klaudia Tanner osztrák védelmi miniszter, utalva az Oroszországgal szembeni legújabb feszültségekre.
(Reuters)
Betiltották a Facebookot és az Instagramot Oroszországban
Egy bíróság betiltotta a Facebookot és az Instagramot hétfőn Oroszországban, miután a két cég anyavállalatának számító Metát „szélsőségesnek” nyilvánították.
A Facebook elérését már korábban blokkolták a hatóságok, amiért korlátozta a hozzáférést bizonyos orosz médiatartalmakhoz. Az Instagramot pedig azt követően tiltották le, hogy a platform közölte, hogy bizonyos országokban ideiglenesen engedélyezni fogja az olyan, erőszakos kifejezéseket tartalmazó bejegyzéseket, mint például, hogy „halált az orosz megszállókra”.
A Meta egyelőre nem reagált a bejelentésre.