Törökország azt szeretné, ha a NATO a tűzszünetre összpontosítana
Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter szerint a NATO-vezetők e heti találkozóján nem csak a szankciókra és az elrettentésre, hanem a tűzszünet biztosításának módjaira kell összpontosítani Oroszország Ukrajna elleni inváziójában.
„Mindenkinek az elsődleges célja a tűzszünet kell hogy legyen” – mondta Cavusoglu török újságíróknak kedden Pakisztánban, az Iszlám Együttműködési Szervezet találkozójának szünetében. „Meg kellene állítani a most folyó háborút. Mindenkinek felelősségteljesen és konstruktívan kellene cselekednie.”
Cavusoglu így folytatta: „Természetesen egységet és szolidaritást kell mutatnunk a NATO-n belül, elrettentést kell mutatnunk. De ki fizeti meg a most folyó háború árát?”
Törökország megpróbálta újra leültetni egymással a harcoló feleket – mondta Cavusoglu.
A hónap elején Oroszország és Ukrajna külügyminiszterei Törökországban találkoztak egy diplomáciai fórum keretein belül.
Joe Biden amerikai elnök és más NATO-vezetők a tervek szerint csütörtökön találkoznak Brüsszelben.
Lengyelország azt kéri, hogy Oroszországot zárják ki a G20-ból
Lengyelország kedden közölte: azt javasolta az amerikai tisztviselőknek, hogy Oroszországot zárják ki a nagy gazdaságok G20-as csoportjából, és a javaslat "pozitív választ" kapott.
Piotr Nowak lengyel gazdaságfejlesztési és technológiai miniszter nyilatkozatában elmondta, hogy az ügyről a múlt héten Washingtonban tartott találkozókon tárgyaltak.
"A többek között Gina Raimondóval (az Egyesült Államok kereskedelmi miniszterével) folytatott megbeszéléseken javaslatot tettünk Oroszország kizárására a G20-as csoportból, ami pozitív választ és jóváhagyást kapott, és az ügyet továbbítani kell az elnöknek (Joe) Biden-nek” – mondta Nowak újságíróknak Varsóban.
(Reuters)
Brit hadiszakértő: nem világosak Oroszország katonai célkitűzései
Közel egy hónappal az ukrajnai invázió megindítása óta még mindig nem világos, hogy pontosan mik Oroszország jelenleg katonai célkitűzései – közölte a King’s College London professzora kedden.
Ruth Deyermond a BBC brit közszolgálati műsorszórónak adott interjújában egyértelműnek nevezte, hogy nem teljesültek Vlagyimir Putyin orosz elnök kezdeti célkitűzései, és szerinte „bizonyos mértékben most már nem is fognak”.
Véleménye szerint Moszkva elsősorban a szárazföldi összeköttetés megteremtésére fókuszálhatott Oroszország és a 2014-ben annektált Krím félsziget között.
Mint mondta, a brit védelmi minisztérium és más elemzők értékelése szerint ugyanakkor Oroszországnak meg kell próbálnia ellenőrzés alá vonnia Kijevet és elmozdítania a kormányt.
„De jelen pillanatban ezt rendkívül nehéz elképzelni” – fogalmazott.
Leállt a pozsonyi Volkswagen-gyár a háború okozta globális ellátási problémák miatt
A félvezetők hiánya, valamint az ukrajnai konfliktus okozta ellátási hiány miatt leállt a pozsonyi Volkswagen gyártása – jelentette be az autógyártó szóvivője.
A pozsonyi ujszo.com azt írja, hogy hétfőn és kedden minden szegmensben szünetelt a termelés. Lucia Kovarovič Makayová, az autógyártó szóvivője úgy fogalmazott, hogy a gyártási ütemtervet az alkatrészhiánytól függően folyamatosan módosítják. A leállás oka a világjárvány miatt jelenleg is fennálló hosszú távú globális félvezetőhiány, amely az ukrajnai események miatt további ellátási zavarokkal párosul.