Az ukrán hadsereg szerint Belaruszban a háborúellenes ellenzék felszedi a síneket
Az ukrán haderő Facebook-posztja szerint az elmúlt nap során 6 orosz repülőgépet, 5 drónt, 1 helikoptert és 5 rakétát ártalmatlanítottak. Emellett aktívan toboroznának új katonákat, elsősorban azokat az ukránokat várják, akiknek van katonai tapasztalata.
Az ukrán hadsereg szerint a belarusz oldalról ellenzékiek felszedik az Ukrajna felé vezető síneket, hogy így akadályozzák a háborús logisztikát, bár a BBC ezt az állítást nem tudta megerősíteni. Az ukrán hadsereg arról is írt, hogy a támadó orosz csapatok a nem várt szinten magas veszteségek miatt súlyosan demoralizálódtak.
Zelenszkij szerint legalább százezren rekedtek még a mariupoli borzalmas körülmények között
"Nincs étel. Nincs víz. Nincs gyógyszer. Folyamatos az ágyúzás, folyamatos a bombázás"
– írta le kedd éjféli beszédében Zelenszkij ukrán elnök a mariupoli helyzetet, írja a BBC. Zelenszkij úgy írta le város jelenlegi állapotát, mint egy szétlőtt, "fagyos poklot", ahol hullák hevernek mindenfelé. Az ostrom alatt lévő kelet-ukrajnai városban Zelenszkij szerint még legalább százezer ember rekedt ilyen körülmények között, bár az előző napon újabb hétezren el tudtak menekülni.
Az ukrán elnök szerint az orosz hadsereg feltartóztatta egy humanitárius segítséget szállító konvojukat, így az egyelőre nem jutott el a az ostromlottakhoz. Zelenszkij szerint mindent megtesznek, hogy felszabadítsák az ott élőket.
Telefonon beszélt az orosz és a francia elnök
Egyelőre csak az Ria Novosztyi orosz állami hírügynökség jelentette, hogy telefonon beszélt Macron francia elnök Vlagyimir Putyinnal. A hívást a francia elnök kezdeményezte, de az ő hivatala még nem erősítette meg a beszélgetés tényét, az elhangzottakról semmit sem tudni. Macron és az orosz elnök már korábban is többször beszélt telefonon, az ukrajnai háború előtt és korábban a után is. (BBC)
Kéri a tavaly visszautasított uniós hitelt Orbán Viktor
Levélben tájékoztatta a miniszterelnök Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét a magyar kormány döntéséről, hogy Magyarország kéri az Európai Bizottságtól a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközben biztosított hitelkeret lehívását is.
Az Európai Bizottság elnökének címzett levélben Orbán Viktor úgy fogalmaz: az Ukrajnában dúló háború példátlan kihívás elé állítja az Európai Unió tagállamait. A biztonsági kockázatokat, a humanitárius válság terheit, a konfliktus gazdasági következményeit és az uniós szankciók negatív hatásait jelentős mértékben az Európai Unió keleti határait védő országok viselik.
Orbán Viktor rendkívüli intézkedéseket követelő rendkívüli helyzetre hivatkozik, és azzal érvel, hogy Magyarország több mint 450.000 személyt fogadott eddig, akik a háború elől és a háborúból menekültek. Humanitárius segítséget nyújt az érkezőknek és a Kárpátalján élő rászorulóknak. Megerősítette keleti határainak védelmét. És mindent az unió békéje és biztonsága érdekében is teszi..
Orbán Viktor azt kérte, hogy az Európai Bizottság soron kívül hagyja jóvá az Európai Unió keleti határait védő tagállamainak Helyreállítási és Rezilienciaépítési Terveit, Partnerségi Megállapodásait és operatív programjait. Kérte továbbá, hogy a Bizottság az előfinanszírozási, társfinanszírozási és átcsoportosíthatósági korlátok feloldásával tegye lehetővé az uniós költségvetési források gyors, célzott és rugalmas felhasználását is.
A miniszterelnök levelében emlékeztetett: a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz keretében 2026 végéig felhasználható támogatások 30 százalékát 2022. június 30-ig újra kell osztani az aktuális gazdasági növekedési mutatók fényében. Az újraelosztás az Európai Unió keleti határait védő valamennyi tagállam számára forrásvesztéssel járna, ami egyes tagállamok esetében akár az elérhető támogatások 16 százalékát is elérheti.
Orbán Viktor szerint ez elfogadhatatlan, ezért kéri az újraelosztási rendszer felülvizsgálatát, és annak biztosítását, hogy a háborús válság terheit leginkább viselő és egyúttal az Európai Unió gazdasági növekedéséhez jelentősen hozzájáruló tagállamok ne veszítsenek uniós forrásokat. Magyarország a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Tervében megfogalmazott fejlesztési igények mellett és annak jóváhagyási folyamatától függetlenül a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközben biztosított hitelkeret azonnali rendelkezésre bocsátását kéri védelmi, határigazgatási, humanitárius és egyéb akut válságkezelési feladatok ellátásához.