Kiterjeszthetik egy évvel a NATO-főtitkár mandátumát
Sajtójelentések szerint az ukrajnai háborúra tekintettel egy évvel meghosszabbíthatják a NATO-tagállamok az észak-atlanti szövetség főtitkárának máskülönben még idén lejáró megbízatását.
Jens Stoltenberg mandátuma 2022. október 1-ig tart, ezt követően a tervek szerint hazája, Norvégia jegybankjának vezetését vette volna át.
A megbízatása esetleges kiterjesztését firtató újságírói kérdésekre csütörtökön azt válaszolta, hogy erről a NATO-tagállamok vezetőinek kell dönteniük.
A közgazdász végzettségű Stoltenberg 2000-2001-ben, majd 2005 és 2013 között Norvégia miniszterelnöke volt, ezt követően lett a NATO főtitkára.
ENSZ: Az ukrán gyerekek több mint felének el kellett hagynia az otthonát
Ukrajnában az összes gyermek több mint fele kényszerült elhagynia az otthonát azóta, hogy Oroszország február 24-én megindította az inváziót az ország ellen – közölte az ENSZ csütörtökön.
„Az ukrajnai háború egy hónapja alatt 4,3 millió gyermek hagyta el az otthonát – ez több mint a fele az ország 7,5 milliósra becsült gyermekpopulációjának” – írta az ENSZ gyermekvédelmi szervezete, az Unicef.
Az invázió kezdete óta több mint 10 millióan kényszerültek elhagyni lakóhelyüket, vagyis a menekültek csaknem fele gyerek.
Ukrajnát eddig már több mint 1,8 millió gyermek hagyta el menekültként, további 2,5 millió, otthonát elhagyó gyerek még a háború sújtotta országon belül van – közölte az ENSZ.
„Ez a háború okozta messze a leggyorsabb, jelentős létszámú gyermekkitelepítést a második világháború óta” – mondta Catherine Russell, az Unicef vezetője.
„Ez egy ijesztő mérföldkő, amelynek maradandó következményei lehetnek a következő geberációk számára” – tette hozzá.
A Renault-csoport leállítja a gyártást Moszkvában
A francia Renault-csoport szerda este bejelentette, hogy azonnali hatállyal felfüggeszti tevékenységét a moszkvai gyárukban.
A lépés néhány órával azután történt, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a francia parlamentben interneten keresztül közvetített beszédében felszólította a Renault-t és más, orosz érdekeltséggel rendelkező francia vállalatot, hogy állítsák le az Ukrajna elleni háború közvetett támogatását.
A Renault-csoport igazgatótanácsa szerdán ülésezett, és úgy döntött, hogy az orosz pozícióikat érő, egyre növekvő kritika hatására leállítja a termelést moszkvai üzemében, ahol az Arkana, Kaptur, Duster és Nissan Terrano SUV-ok készülnek.
Ugyanakkor a Renault-csoport oroszországi jelenlétének jelentős részét az AvtoVAZ leányvállalata biztosítja, amely 2021-ben csaknem 500 ezer járművet adott el Oroszországban.
A Renault azt mondta, hogy az AvtoVAZ nem vonul ki azonnal az országból, hanem „felméri a rendelkezésre álló lehetőségeket, figyelembe véve az aktuális környezetet, közben pedig felelősségteljesen jár el a 45 ezer oroszországi alkalmazottjával szemben” – közölte a francia autógyártó.
Belgium egymilliárd euró pluszforrásról döntött a hadsereg fejlesztésére
A belga kormány csütörtöki döntése értelmében a korábban bejelentett tízmilliárd euró mellé további egymilliárd eurót különítenek el a fegyveres erők fejlesztésére.
A helyi sajtó hírei szerint az ország 2030-ra szeretné megerősíteni a hadseregét, egyebek mellett létre kívánnak hozni egy kibervédelmi egységet, korszerűsítik a hírszerzési és kommunikációs rendszereket, illetve új felszereléseket vásárolnak.
A NATO tagállamai korábban vállalták, hogy legalább a bruttó hazai termékük (GDP) két százalékára emelik a katonai költségvetésüket 2024-re. Belgium esetében ez jelenleg nagyjából 1,2 százalék, ami az utóbbi hetek bejelentéseivel 1,54 százalékra nő.
A belga hadsereg 2500 főt szeretne idén toborozni, így megerősítve a most mintegy 25 ezer főt számláló fegyveres erőket.