A hadsereg „lejáratásával” vádolják a háború ellen tiltakozó orosz tévést
A fegyveres erők lejáratása miatt folyik eljárás az ellen az orosz televíziós hírszerkesztő ellen, aki március elején az orosz állami televízió élő hírműsorának megszakításával tiltakozott Ukrajna megtámadása ellen.
A moszkvai Osztankino kerületi bíróság március 25-én közölte, hogy április 14-én vizsgálja a Marina Ovszjannikova elleni ügyet, hozzátéve, hogy a nő akár 50 ezer rubel (több mint 500 dollár) bírságra is számíthat, ha bűnösnek találják.
Ovszjannikova március 14-én az orosz 1-es Csatorna híradó-stúdiójában egy „Állítsátok meg a háborút” feliratú plakátot mutatott fel, és azt mondta: „Ne higgyetek a propagandának. Hazudnak nektek.” A tiltakozást néhány másodpercig lehetett látni és hallani, mielőtt a csatorna átváltott egy másik kamerára.
Ovszjannikovát tiltakozása miatt a bírságnál sokkal komolyabb büntetés is fenyegeti: egy március elején elfogadott és hatályba lépett új törvény értelmében az „orosz fegyveres erőkről szóló hamis információk terjesztése” akár 15 évig terjedő börtönbüntetéssel is büntethető.
Az Ukrán hősök utcájára nevezik át a prágai orosz nagykövetség utcáját
A cseh főváros döntéshozói jóváhagyták azt a javaslatot, hogy az orosz nagykövetség előtti közterületet átnevezzék az Ukrán hősök utcájára, a mellette levő hidat pedig az ukránok egy hősi halottjáról nevezik el.
A prágai önkormányzat március 25-én közölte, hogy a város földrajzinév-bizottsága elfogadta javaslatot a korábbi Korunovacni utca átnevezésére, ahol az orosz nagykövetség található. A döntést még jóvá kell hagynia a városvezetésnek, ez a következő napokban várhatóan meg is történik.
Az utca mellett új nevet kap a nagykövetség mellett található vasúti híd is, ezt Vitalij Szkakun ukrán katonáról fogják elnevezni. Szkakun február 24-én, az Ukrajna elleni támadás magával is végezve felrobbantott egy hidat Herszon térségében, hogy megakadályozza az orosz csapatok előrenyomulását.
Keleti termékekkel próbálják helyettesíteni az Oroszországból kivonuló nyugati márkákat
Kínai, indiai, török és iráni importárukkal töltené be a nyugati termékek kiesésével keletkező hiányt Oroszország. Az orosz kiskereskedők szövetsége listát küld a kereskedelmi partnereknek, hogy milyen árukat kellene pótolni.
Az Orosz Bevásárlóközpontok Tanácsa (RCSC), a fejlesztőket, bevásárlóközpont-tulajdonosokat és kiskereskedelmi láncok üzemeltetőit képviselő szervezet március 24-én közölte, hogy tárgyalásokat folytatnak Kína, Törökország, India és Irán képviselőivel, hogy alternatíváinak találjanak a nyugati áruknak, amelyek a szankciók miatt nem kaphatók már Oroszországban.
„Elküldtük nekik azoknak a külföldi cégeknek a listáját, amelyek ideiglenesen beszüntették tevékenységüket Oroszországban, és azokhoz hasonló árukat szeretnénk behozni” – olvasható az RCSC honlapján megjelent közleményben.
Orosz figyelmeztetés a Nyugatnak: a rubelben elszámolt gázszámlák már csak napokra vannak
Oroszország pénteken figyelmeztette a Nyugatot, hogy a több milliárd dollár értékű, európai földgázexport rubel alapú számlázása már csak napokra lehet. Ez Moszkva eddigi legkeményebb válasza a Nyugat által az ukrajnai invázió miatt bevezetett súlyos szankciókra.
Az orosz gazdaság a Szovjetunió felbomlása óta eltelt időszak legsúlyosabb válságával néz szembe, ezért Vlagyimir Putyin elnök szerdán visszavágott a Nyugatnak, és elrendelte, hogy az orosz gázexportot rubelben kell fizetni.
A Kreml pénteken közölte, hogy Putyin arra utasította a Gazpromot, a világ legnagyobb földgázipari vállalatát, amely Európa gázellátásának 40 százalékát adja, hogy rubelben fogadja el az exportfizetéseket, és négy napjuk van hátra, hogy kidolgozzák ennek a megoldását.
A gázvásárlók útmutatást kértek arról, hogy ilyen szintű szankciók mellett hogyan tudnának rubelt vásárolni ezekhez a kifizetésekhez.
„A rubelben történő fizetés megszervezése valahol a nagyon nehéz és a lehetetlen között van a legtöbb európai vásárló számára, és természetesen nem ilyen rövid időn belül” – mondta Jonathan Stern, az Oxfordi Energiatudományi Intézet kutatója a Reutersnek.