Oroszországban betiltották az Euronewst
Az orosz médiafelügyelet, a Roszkomnadzor korlátozta az Euronews tévécsatorna anyagaihoz való hozzáférést Oroszországban. A lépést „az ukrajnai különleges katonai műveletről" szóló állítólagos hamisításokkal indokolták. Oroszországban a média nem használhatja Ukrajna lerohanásával kapcsolatban a háború kifejezést.
A döntés egyaránt vonatkozik az euronews.com weboldal és annak orosz változata, a ru. euronews.com elérhetőségére is.
Oroszországban március elején új médiatörvényt vezettek be, amely drasztikus büntetéseket szabott ki az orosz fegyveres erőkről szóló állítólagos hamis információk terjesztéséért.
Egy bíróság a két, már korábban blokkolt közösségi médiaplatformot, a Facebookot és az Instagramot is betiltotta, mint „szélsőségeseket". A Meta amerikai vállalat – amelyhez a Facebook és az Instagram is tartozik - úgy döntött, hogy engedélyezi az Ukrajnában tartózkodó orosz csapatok elleni erőszakra való felhívásokat.
Zelenszkij bizonyos feltételekkel kész a NATO-csatlakozási ambíciók feladására
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfő este közölte, hogy kész tárgyalni országa semlegességéről, amennyiben tűzszünetet rendelnek el és kivonják az orosz katonákat, valamint Ukrajna megfelelő biztonsági garanciákat kap.
„Ez kompromisszumot jelentene mindenki számára: a Nyugatnak, amely nem tudja, hogy mit kezdjen velünk a NATO-t illetően, Ukrajnának, amely biztonsági garanciákat akar, illetve Oroszországnak is, amely nem szeretné látni a NATO további terjeszkedését” – mondta televíziós interjújában.
Az államfő emellett ismét megismételte azon korábbi felszólítását, miszerint közvetlenül szeretne egyeztetni orosz kollégájával. Rámutatott, hogy csakis akkor bizonyosodhat meg afelől, hogy Moszkva egyáltalán véget kíván-e vetni a háborúnak, ha személyesen találkozik Vlagyimir Putyinnal.
Zelenszkij leszögezte, hogy készek az Oroszország által annektált Krím félsziget és a Moszkva-párti szakadárok uralta, kelet-ukrajnai Donyec-medence státuszáról is tárgyalni, de csak miután megállapodtak a fegyvernyugvásról, és lépések történtek a biztonsági garanciák elfogadása felé.
Nincs megállapodás újabb humanitárius folyosók létrehozásáról
Az ukrán hatóságok jelenleg elsősorban a keményen ostromlott Mariupolból próbálják kimenekíteni a civileket, de egyelőre nem született megállapodás Oroszországgal újabb humanitárius folyosók létrehozásáról – közölte kedden az ukrán miniszterelnök-helyettes.
„A mariupoli evakuálásra fókuszálunk” – hangsúlyozta Irina Verescsuk, aki ugyanakkor több helyet is felsorolt, ahonnan buszokkal próbálják menekíteni az embereket, de a dél-ukrajnai kikötőváros nem volt köztük.
Az ukrán hadsereg visszafoglalt egy települést Kijev közelében
Az ukrán biztonsági erők keddre virradóra sikeresen visszafoglaltak az orosz hadseregtől egy stratégiai fontosságú települést a főváros közelében – jelentette be a kijevi védelmi minisztérium.
Az oroszok jelenleg Mariupol ostromára fókuszálnak, miután a déli kikötőváros védői nem voltak hajlandók megadni magukat, eközben azonban az ország más részein rendkívül lassan vagy egyáltalán nem halad az offenzíva. Az ukrán katonák számos helyen rajtaütésszerű támadásokat hajtottak végre.
Kedd hajnalra az ukrán fegyveres erők heves harcok után kiszorították az orosz hadsereg egységeit a Kijev közelében lévő Makarivból, így újra ellenőrzésük alá vonhattak egy fontos autópálya-szakaszt, ami segíthet az északnyugati irányból előrenyomuló orosz csapatok megállításában.
A védelmi tárca ugyanakkor arról is beszámolt, hogy az oroszok eközben bizonyos részeit elfoglalták más, Kijev melletti északnyugati peremvárosoknak, Bucsának, Hosztomelnek és Irpinynek is.