A Kreml szóvivője atomfegyverek bevetéséről beszélt, ha túl fenyegetőnek ítélik meg a helyzetet
Dimitri Peszkov orosz kormányszóvivő a CNN-nek nyilatkozva nem zárta ki az orosz atomfegyverek bevetésének lehetőségét. Peszkov szerint ha "egzisztenciális fenyegetést" észlel a moszkvai kormány, akkor bevethetik ezeket. Elmondta még, hogy akik az "útjukba próbálnak állni" vagy "fenyegetik" őket, azoknak
"tudniuk kell, hogy Oroszország azonnal válaszolni fog és a következmények olyanok lesznek, amilyenek még fordultak elő a történelem során."
Peszkov fenyegetése annyiban nem alaptalan, hogy az orosz kormány a világ egyik legnagyobb nukleáris arzenálját kezeli. A NATO főftitkára három hete úgy ítélte meg, hogy annak ellenére, hogy Oroszország már akkor is nukleáris fegyverekkel fenyegetett, a szövetség nem látja szükségesnek a nukleáris készültségi szint megváltoztatását.
Az orosz atomfegyver-arzenálról itt olvashat bővebben.
Kilenc humanitárius folyosó megnyitásáról született megállapodás
Megegyezés született Oroszországgal kilenc humanitárius folyosó létrehozásáról az ostromlott ukrajnai városokban rekedt civilek biztonságos evakuálása érdekében – közölte szerdán Irina Verescsuk ukrán miniszterelnök-helyettes.
Hozzátette ugyanakkor, hogy nem sikerült megállapodásra jutni a súlyos humanitárius válságba süllyedt Mariupol központjából kivezető biztonságos folyosó kialakításáról, így reméli, hogy az érintetteknek a közeli Bergyanszkon keresztül sikerül kimenekülniük.
Az orosz hadsereg lerombolt egy hidat Csernyihivben
Az orosz fegyveres erők lebombáztak egy, civilek kimenekítésére és segélyszállítmányok bejuttatására is használt hidat az ostromlott Csernyihivben – közölte szerdán Vjacseszlav Kausz, a régió közigazgatási vezetője.
A Gyeszna folyó felett átívelő híd az orosz hadsereg által ugyancsak körbevett Kijevvel kötötte össze a várost.
A helyi hatóságok arról számoltak be kedden, hogy Csernyihivben nincs sem áram, sem víz, így súlyos humanitárius katasztrófa van kialakulóban.
Scholz: nem számolható fel egyik napról a másikra az orosz energiafüggőség
Európa fel fogja számolni az orosz energiafüggőségét, ez azonban nem hajtható végre egyik napról a másikra, az ugyanis súlyos recessziót, több százezer munkahely és teljes iparágak elvesztését eredményezhetné – hangsúlyozta a német kancellár szerdán.
Olaf Scholz a berlini szövetségi parlament alsóházának ülésén kijelentette: „nem szabad, hogy a szankciók többet ártsanak az európai államoknak, mint az orosz vezetésnek”.