500 milliárd eurót kapnak a gazdák az EU-tól
Az Európai Unió 500 millió eurót fog szétosztani a gazdák megsegítésére, és lehetővé teszi számukra, hogy a parlagon heverő földeken termesszenek, az ukrajnai konfliktusból eredő élelmiszerár-emelkedések pótlásaként.
Az EU végrehajtó szerve szerdán hangsúlyozta, hogy az EU élelmezésbiztonságát nem fenyegeti veszély az ukrajnai háború miatt, mivel a blokk nettó gabonaexportőr. Ukrajna a világ vezető napraforgóolaj-exportőre, a világkereskedelem több mint 50 százalékáért felelős, és jelentős részesedéssel rendelkezik a búza, az árpa és a kukorica piacán is, ami máris árrobbanáshoz és hiánytól való félelemhez vezetett.
Az EU szerint az európai gazdáknak magasabb üzemanyag- és takarmányárakkal kell szembenézniük, ezért 500 millió eurót osztanak szét a 27 uniós tagállam között a válság által leginkább sújtott mezőgazdasági termelők megsegítésére. Az Európai Bizottság szerdán közzétett javaslatai között szerepel az Ukrajnának nyújtandó segítség is, hogy a gazdák kukoricát és napraforgómagot vethessenek, illetve búzát termelhessenek.
A NATO figyelmeztette Kínát, hogy ne segítse Oroszországot az ukrajnai háborúban
A NATO attól tart, hogy Kína támogathatja Oroszország ukrajnai invázióját – mondta a katonai szövetség vezetője, hozzátéve, hogy a 30 tagország március 24-én, csütörtökön Brüsszelben vitatja meg Peking szerepét a háborúban.
„Kína politikai támogatást nyújtott Oroszországnak, többek között szemenszedett hazugságok és félretájékoztatás terjesztésével” – mondta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár egy sajtótájékoztatón.
A brüsszeli NATO-csúcstalálkozó előestéjén Stoltenberg megemlítette, hogy aggodalomra ad okot, hogy Kína anyagi támogatást nyújthat Oroszországnak. „Elvárom, hogy a NATO felszólítsa Kínát, hogy tegyen eleget a felelősségének.”
(Reuters)
Magyarország is csak rubelben fizethet az orosz gázért?
Putyin március 23-án közölte, hogy mostantól a „barátságtalan” országok csak rubelben vehetnek orosz gázt. Korábban a TASZSZ orosz hírügynökség minden EU-s államot, így Magyarországot is a barátságtalan országok közé sorolta.
Vlagyimir Putyin orosz elnök utasította kormányát és a földgáz-exportot felügyelő állami céget, a Gazpromoz, hogy a jövőben ne fogadjanak el többé dollárban vagy euróban történő kifizetéseket a „barátságtalan” országokból. Elmondása szerint „Oroszország természetesen továbbra is szállít földgázt a korábban megkötött szerződésekben rögzített mennyiségeknek és áraknak megfelelően”, és „a változások csak a fizetési pénznemet érintik, amelyet orosz rubelre váltunk.”
A lépés célja nyilvánvalóan az orosz rubel árfolyamának stabilizálása, amely az Ukrajna elleni háború miatti szankciók bevezetése óta csökken. Oros források szerint a mostani bejelentés hírére a rubel emelkedni kezdett a moszkvai tőzsdén.
A földgázzal kapcsolatos új szabály valószínűleg Magyarországra is vonatkozik majd: március elején a TASSZ állami hírügynökség közzétette a barátságtalan államok listáját, amelyen az Európai Unió összes tagállama, így Magyarországra is szerepelt.
Kijev ostroma már több száz civil áldozatot követelt
Az ukrán főváros polgármestere arról számolt be szerdán, hogy Kijev ostromában eddig 264 civil, köztük négy gyerek vesztette életét.
Vitalij Klicsko közölte, hogy jelenleg is harcok zajlanak Kijevtől északra, miközben az ukrán hadsereg több területről is kiszorította az orosz inváziós erőket, így például Makarivot is sikerült visszafoglalni.
A főváros központjában tartott sajtótájékoztató alatt többször is robbanások és fegyverropogás zaja hallatszott, miközben a polgármester beszélt.