Szerdán 1034 menekült érkezett Budapestre
A rendőrség közleménye szerint a különvonatokkal Kőbánya felsőre érkező menekülteket buszokkal vitték a BOK csarnokba. Az érkezők között 442 gyermek volt.
A fővárosi és vidéki szálláshelyeken 248 ember, köztük 165 gyermek elhelyezését és odaszállítását az együttműködő hatóságok oldották meg.
A BRFK beszámolt arról is, hogy a helyszíni kommunikáció elősegítéséért 31 ukrán tolmáccsal kötöttek megbízási szerződést, és saját állományból is biztosítanak tolmácsot.
A NATO támogatást nyújt Ukrajnának, de nem része a konfliktusnak
A NATO főtitkára védelmi szövetség brüsszeli csúcstalálkozója előtti napon jelentette be, hogy új harccsoportokat telepítenek Bulgáriába, Magyarországra, Romániába és Szlovákiába, hogy megerősítse a szövetség keleti régiójának védelmét.
Jens Stoltenberg úgy fogalmazott, eltökélt szándékuk, hogy minden tőlük telhetőt megtegyenek Ukrajna támogatására. De felelősségük az is, hogy a háború ne terjedjen az ukrán határon túlra, és ne váljék konfliktussá a NATO és Oroszország között.
Hangsúlyozta, el kell kerülni, hogy a háború nukleáris konfliktusba torkolljon Moszkva és a Nyugat között. A NATO szerint valós a veszélye annak, hogy Oroszország vegyi fegyvereket vet be Ukrajnában. A tagországi vezetők ezért Brüsszelben várhatóan arról döntenek majd, hogy felszereléseket küldenek Kijevnek vegyi és nukleáris fegyverek elleni védekezéshez.
Felfüggeszti moszkvai tevékenységét a Renault
A francia autógyár azután döntött így, hogy az ukrán külügyminiszter a cég bojkottálására szólított fel, amiért az autógyártó nem akart kivonulni Oroszországból.
„Felszólítom az ügyfeleket és a vállalkozásokat szerte a világon, hogy bojkottálják a Renault-t" – írta még szerdán Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter a Twitteren, másnap azonban, a BBC tudósítása szerint, már üdvözölte a francia cég döntését.
A jelentések szerint a Renault a múlt hónapban felfüggesztette ugyan a termelést oroszországi gyáraiban az invázió miatt, de hamarosan újraindította gépsorait.
Zelenszkij: „A brüsszeli csúcs feltárja az árulásokat"
„Ezen a három csúcson látni fogjuk: ki a barát, ki a partner, és ki árult el minket pénzért."
Volodimr Zelenszkij ukrán elnök csütörtökre virradóra videóbeszédében arra figyelmeztette a Brüsszelben találkozó nyugati vezetőket, hogy Oroszország a gazdasági erejével megakadályozza Ukrajna szövetségeseit abban, hogy beavatkozzanak a háborúba.
„Tudjuk, hogy az oroszok már elkezdtek lobbizni az érdekeikért. Ezek a háborús érdekek. Tudjuk, hogy együttműködnek néhány partnerrel" - mondta Zelenszkij a csütörtökön Brüsszelben tartandó G7-, NATO- és EU-csúcs előtt.
„Ezen a három csúcson látni fogjuk: ki a barát, ki a partner, és ki árult el minket pénzért."
A BBC összefoglalójában emlékeztet arra, hogy Európa mintegy 40 százalékát orosz gáz látja el. Az európai vezetők alternatív energiaforrásokat keresnek, miközben szankciókat hirdetnek Moszkvával szemben.
Az ukrán elnök videókapcsolaton keresztül fog felszólalni a NATO-csúcstalálkozón, és várhatóan fejlettebb fegyvereket kér majd a védelmi szövetségtől, beleértve a repülőgépeket és a légvédelmi rendszereket.