Újraindult az orosz tőzsde, korlátozott kereskedéssel
Az orosz tőzsde szigorú korlátozások mellett újraindította a korlátozott kereskedést, csaknem egy hónappal azután, hogy az árfolyamok bezuhantak, és a kereskedést leállították Moszkva ukrajnai invázióját követően.
Korlátozott számú részvény, köztük a Gazprom és a Rosznyeft energiaóriások kereskedelme indult újra, bizonyos korlátok között. Céljuk, hogy megakadályozzák a tömeges eladások megismétlődését, amelyek a február 24-én történtek a várható nyugati gazdasági szankciók miatt.
Külföldi részvényesek nem adhatnak el, a kereskedőknek pedig megtiltották a shortolást. A MOEX index 8 százalékkal erősödött a kereskedés első perceiben.
Kína visszautasítja, hogy dezinformálással vádolják
Kína visszautasítja azokat a vádakat, amelyek szerint segít Oroszországnak terjeszteni azt a dezinformációt, amely Washington ukrajnai szerepvállalásáról szól, közben pedig megismétli Moszkva alaptalan állításait az ukrajnai, titkos amerikai laborokról, ahol biológiai fegyvert gyártanak.
„Az, hogy Kínát azzal vádolják, hogy dezinformációt terjeszt Ukrajnával kapcsolatban, már önmagában dezinformáció” – mondta Wang Wenbin, a kínai külügyminisztérium szóvivője csütörtökön. Hozzátette: Kína „objektív és igazságos módon” cselekedett.
Wang azt állította, hogy a nemzetközi közösség továbbra is „komolyan aggódik” az amerikai biolaborok miatt Ukrajnában, miközben független tudósok cáfolják azok létezését.
„Az Egyesült Államok nem rázhatja le ezt azzal, hogy hallgat, vagy azt mondja, hogy ez hamis hír. Az Egyesült Államoknak komolyan tisztáznia kell, hogy ez dezinformáció-e vagy sem” – fogalmazott Wang.
Kína azt állítja, hogy semleges ebben a konfliktusban, bár fenntartja az általa határtalannak nevezett barátságot Oroszországgal, amelyet „legfontosabb stratégiai partnerének” tart. Kína nem kritizálta Oroszországot az invázió miatt – sőt, még csak annak sem nevezte –, a kínai állami média pedig megismétli Moszkva hamis állításait a konfliktussal kapcsolatban.
Svájc több mint kétezer milliárd forint értékű orosz vagyont zárolt
A svájci kormány mintegy 5,75 milliárd svájci frank (2100 milliárd forint) értékű, szankciók hatálya alá eső orosz vagyont fagyasztott be, és ez a szám várhatóan még növekszik – közölte egy svájci kormánytisztviselő csütörtökön.
A zárolás érint számos olyan ingatlant a kantonokban, amelyek turisztikai üdülőhelyek – mondta Erwin Bollinger, a Gazdasági Államtitkárság (SECO) magas rangú tisztviselője a szankciókról.
„Az említett, 5 milliárd franknál jóval magasabb összeg csak egy pillanatnyi helyzetkép” –mondta Bollinger egy berni sajtótájékoztatón. „A további beérkező jelentésekkel, és az EU szankciós listáinak lehetséges kiegészítései miatt, amelyekhez Svájc is tartja magát, ez a szám valószínűleg tovább emelkedik” – fogalmazott.
Erősödött a nyomás Svájcon, amely a moszkvai elit népszerű úti célja és az orosz vagyon gyűjtőhelye, hogy gyorsabban azonosítsa és zárolja több száz orosz vagyonát, akiket érintenek a szankciók.
A svájci banklobbi becslése szerint bankjaik 213 milliárd dollárnyi (73.000 milliárd forint) orosz vagyont kezelnek.
Az Egyesült Államok százezer ukrán menekültet fogadhat be
Az Egyesült Államok legfeljebb százezer, háború elől menekülő ukrán befogadását tervezi – közölte a Reuters hírügynökséggel a bejelentést ismerő két forrás.
Az egyelőre nem ismert, hogy a lépés hogyan valósul meg, például az utazás és a bevándorlás.
Nem minden befogadott ukrán érkezik az Egyesült Államok menekültprogramján keresztül a Biden adminisztráció egyik tisztviselője szerint. Többen családi alapú vízummal vagy más, humanitárius eljárással érkeznek.