A finn miniszterelnök szerint az orosz szankciók nem működnek jól, ha Kína segít Moszkvának
Az Európai Unió által Oroszországgal szemben az ukrán invázió miatt bevezetett szankciók nem lesznek olyan hatékonyak, mint ahogyan azt tervezték, ha Kína segít Moszkvának – mondta Sanna Marin finn miniszterelnök csütörtökön.
„Szerintem nagyon jó, hogy ma Kínával kapcsolatban is megbeszélést folytatunk, közeleg az EU-Kína csúcstalálkozó, és természetesen ez lesz a fő téma” – mondta a finn miniszterelnök újságíróknak, amikor megérkezett az EU-vezetők csúcstalálkozójára Brüsszelben.
„Ha Kína segít Oroszországnak, akkor a szankciók nem működnek úgy, ahogy azt szeretnénk, ezért természetesen Kína fontos szereplő, és meg kell győződnünk arról, hogy Kína a történelem jó oldalán áll” – fogalmazott.
A NATO segít Ukrajnának felkészülni egy vegyi támadásra
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerint a katonai szövetség fokozza a vegyi és nukleáris fegyverek elleni védekezését, mert egyre nő az aggodalom amiatt, hogy Oroszország ilyen fegyvereket használhat Ukrajnában.
Stoltenberg közölte: a NATO-vezetők csütörtöki csúcstalálkozójukon megállapodtak abban, hogy felszerelést küldenek Ukrajnába, amely segít egy vegyifegyver-támadás elleni védekezésben.
„Ez magában foglalhatja a felderítő eszközöket, a védelmet és az orvosi támogatást, valamint fertőtlenítési és válságkezelési képzést” – mondta újságíróknak a brüsszeli találkozó után.
Stoltenberg szerint a 30 NATO-szövetséges fokozza saját „felkészültségét” is.
A NATO-tagállamok aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy Oroszország hamisan próbálja vádolni őket azzal, hogy vegyi- vagy biológiai fegyvereken dolgoznak Ukrajnában, mert ez Moszkva cselének része lehet, amellyel ürügyet teremt arra, hogy saját maga ilyen fegyverek használjon.
Az ENSZ Oroszországot hibáztatja az ukrajnai humanitárius válság miatt, segélynyújtást sürget
Az ENSZ Közgyűlése elsöprő többséggel elfogadta azt a határozatot, amely Oroszországot teszi felelőssé az ukrajnai humanitárius válságért, valamint azonnali tűzszünetet, továbbá civilek millióinak, és a túlélésük szempontjából kritikus lakóházak, iskolák és kórházak védelmét sürgeti.
A határozatot 140 igen és 5 nem szavazattal fogadták el. Nemmel Oroszország mellett csak Fehéroroszország, Szíria, Észak-Korea és Eritrea szavazott. 38-an tartózkodtak, köztük Kína is.
Az állásfoglalás sajnálatosnak nevezi Oroszország agressziójának „szörnyű humanitárius következményeit”, amelyek a határozat szerint „olyan léptékűek, amilyet a nemzetközi közösség évtizedek óta nem látott Európában”. A dokumentumban helytelenítik a sűrűn lakott városok, köztük a déli Mariupol elleni orosz bombázásokat, légicsapásokat és „ostromot”, valamint követelik a humanitárius segélyekhez való akadálytalan hozzáférést.