Oroszország célja a Donbász feletti ellenőrzés megszerzése
Moszkva bejelentette, hogy az általa „különleges katonai hadműveletnek” nevezett ukrajnai invázió fő céljai megvalósultak, így most a Donbász délkeleti régiója feletti ellenőrzés megszerzésére összpontosít. A BBC összefoglalója szerint Moszkva elsődleges célja a kelet-ukrajnai Donbász, valamint a Donbászt a Krím-félszigettel összekötő szárazföldi folyosó, ahová az orosz erők 2014-ben is behatoltak.
A Donbász két tartományból áll, Donyeckből és Luhanszkból, amelyek határosak Oroszországgal, és 2014 óta részben az oroszok által támogatott lázadók ellenőrzése alatt állnak.
A legjobb ukrán harcoló alakulatok közül néhányan jelenleg is ott vannak, és aggodalomra ad okot, hogy Oroszország megpróbálja elzárni őket az utánpótlásuktól, vagy megakadályozza mozgásukat, hogy más frontokra vonuljanak. Miközben az orosz erők megszilárdítják pozícióikat Kijev külterületén, beásva tüzérségüket, az ukránok támadnak, megpróbálják visszaszorítani az oroszokat keleten, és északnyugaton is támadják őket.
Orbán: az oroszok számára kell világossá tenni, hogy ezt a háborút nem érdemes folytatniuk
Az orosz-ukrán háborúban Magyarország Magyarország oldalán áll. Segít a bajbajutottaknak, de érvényesíteni akarja, meg akarja védeni a saját nemzeti érdekeit – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a brüsszeli EU- és NATO-csúcs után a közmédiának adott nyilatkozatában.
Orbán hangsúlyozta, vannak országok, amelyek azt szeretnék, ha a NATO vagy az Európai Unió valamilyen mértékig, akár erőteljesen is részévé válna a konfliktusnak és vannak országok, mint például Magyarország, amelyik ki akar maradni ebből a háborúból.
A kormányfő szerint a NATO-csúcson egyértelműen kiderült, hogy a magyar álláspont mögött vannak többen, ezért a NATO ki is mondta: nem részese ennek a háborúnak, nem akar benne részt venni, ki akar belőle maradni és sem fegyvert, sem katonákat nem küld, se légtérzárat nem rendel el. Hozzátette: ha vannak tagállamok, amelyek túl akarnak ezen menni és saját felelősségükre valamit tenni akarnak, azt a NATO nem akadályozza meg.
Több mint tizenegyezer menekült egyetlen nap alatt
Magyarország területére pénteken az ukrán-magyar határszakaszon 6037 ember lépett be, míg a román-magyar határszakaszon belépők közül 5425-en nyilatkoztak úgy, hogy Ukrajnából érkeztek.
A beléptetettek közül a rendőrség 638 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ami 30 napig érvényes – írja az Országos Rendőr-főkapitányságra (ORFK) hivatkozva az MTI. Bővebben itt olvashat erről:
Varsóban beszél az orosz-ukrán konfliktusról, mielőtt elhagyja Európát az amerikai elnök
Az amerikai elnök szombaton nagy beszéddel zárja európai útját Varsóban, találkozik Andrzej Duda lengyel államfővel is. Biden az elmúlt három napban találkozott a G7-csoport és az Európai Tanács tagjaival, valamint a NATO-szövetségesekkel Európában, és amerikai katonákat látogatott meg Lengyelországban.
Joe Biden varsói beszédében amellett érvel majd, hogy a „szabad világ” ellenzi Oroszország indokolatlan invázióját Ukrajnában, és hogy a gazdasági nagyhatalmak között egyetértés van abban, hogy Vlagyimir Putyint meg kell állítani – közölte a Fehér Ház.
Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó szerint Biden beszélni fog a „konfliktus kontextusáról, történetéről, és arról is, hogy meglátása szerint az hova futhat ki”.