A brit hírszerzés szerint az orosz erők elosztása Ukrajnában változatlan
Nem változott lényegesen az orosz erők elhelyezkedése Ukrajnában az elmúlt 24 órában – közölte hétfőn a brit katonai hírszerzés.
Oroszország azonban az eddiginél több területet szerzett meg délen, Mariupol környékén, ahol a kikötő elfoglalásáért harcol – tette hozzá a védelmi minisztérium.
Oroszország keleten próbálja felőrölni az ukrán hadsereget
Miután villámháborús győzelmi törekvéseit megdöntötte a kemény ukrán ellenállás, Oroszország egyre inkább az ukrán haderő ledarálására összpontosít keleten. Abban bízik, hogy így rákényszerítheti Kijevet az ország egy részének feladására a háború befejezése érdekében.
Az ukrán hadsereg nagy része Kelet-Ukrajnában összpontosul, ahol csaknem nyolc éve harcol a Moszkva támogatását élvező szakadárokkal. Ha Oroszországnak sikerül bekerítenie és megsemmisítenie az ukrán erőket az ország ipari szívében, a Donyec-medencében, akkor megpróbálhat feltételeket diktálni Kijevnek, és esetleg megkísérelheti kettéosztani az országot.
Az orosz hadsereg pénteken bejelentette, hogy a „hadművelet első szakasza” nagyrészt sikeresen befejeződött, így az orosz csapatok „legfőbb céljukra, a Donyec-medence felszabadítására koncentrálhatnak”.
Sok megfigyelő szerint a stratégiaváltás azt tükrözheti, hogy Vlagyimir Putyin elnök felismerte: ukrajnai villámháborús terve kudarcot vallott, és ez arra kényszeríti őt, hogy szűkítse a céljait és taktikát váltson egy katasztrofális háború közepette, amely Oroszországot páriává változtatta és a gazdaságát megtizedelte.
Kirillo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés főnöke vasárnap azt mondta, hogy a fókuszváltás Putyinnak azt a reményét tükrözheti, hogy ketté tudja szakítani Ukrajnát Észak- és Dél-Korea példájára, és ki tud erőszakolni egy „elválasztó vonalat a megszállt és a meg nem szállt térségek között”.
"Nem tudja lenyelni az egész országot" – mondta Budanov, hozzátéve, hogy Oroszország a jelek szerint megpróbálja "egyetlen kvázi államba vonni a megszállt területeket, és szembe állítani őket a független Ukrajnával".
Mintegy száz Ukrajnából menekült kisgyereket láttak el a Bethesdában a harcok kirobbanása óta
A budapesti gyermekkórház a közösségi oldalán számolt be erről. Azt írják, hogy a hozzájuk kerülő gyerekek között volt köztük kijevi óvóhelyen született 4 napos újszülött, olyan csecsemő, amelyik kiszáradás miatt került be, és olyan gyermek is, akinek 10 éve nem tudták megállapítani, mi okozza a nehézlégzését, a Bethesdában viszont ez sikerült.
Írnak egy ukrán anyáról, aki két gyermekével, egy 5 és egy 9 éves kislánnyal Kijevből érkezett, négy napon át voltak úton. Mire megérkeztek, mindhármuknak magas láza volt, a kisebbik gyermeket be kellett fektetni a kórház belgyógyászatára.
Nem számítanak jelentős áttörésre a béketárgyalásokon az ukránok
Egy magas rangú ukrán tisztségviselő a törökországi ukrán-orosz tárgyalások előtt azt mondta, hogy nem számít komolyabb áttörésre.
"Nem hiszem, hogy a fő kérdésekben áttörés lesz" - fogalmazott hétfőn Vadim Deniszenko belügyminisztériumi tanácsadó.