Nemzetközi bizottság vizsgálja az ukrajnai háborús és emberiesség elleni bűncselekményeket
Lengyelország, Litvánia és Ukrajna közös munkacsoportot állított fel az Oroszország által elkövetett háborús és emberiesség elleni bűncselekmények feltárása érdekében.
A vizsgálathoz az európai uniós igazságügyi együttműködési szervezet (Eurojust) jogi és technikai támogatást nyújtott, a három ország előző pénteken írta alá a megállapodást.
Mint közölték, a csapat célja a bizonyítékok gyűjtése és megosztása a partnerekkel, ebben együttműködnek a Nemzetközi Büntetőbírósággal (ICC) is, amely ugyancsak kivizsgálást indított az ukrán válság ügyében.
Lengyel ügyészek nemrég arról számoltak be, hogy a február 24-én megindított háború első hónapjában mintegy háromszáz ukrán menekült tanúvallomását vették fel.
Hasonló vizsgálóbizottság állt fel Hollandia és más országok részvételével a maláj légitársaság 2014-ben Ukrajna felett lelőtt utasszállítójának ügyében is.
Az „orosz provokációk” miatt hétfőn nem nyílnak humanitárius folyosók
Irina Verescsuk ukrán miniszterelnök-helyettes arról számolt be, hogy az „esetleges orosz provokációk” miatt hétfőn nem tervezik humanitárius folyosók megnyitását az ostromlott városokból.
„A hírszerzésünk jelentései szerint lehetségesek provokációk a megszállók részéről a humanitárius folyosók mentén. Ezért a közbiztonság érdekében nem nyitunk ma humanitárius folyosókat” – írta a Telegramon.
Az immár több mint egy hónapja tartó invázió során Oroszország eddig egyetlen nagyobb ukrán várost sem tudott elfoglalni, azonban több helyen is elvágta az ellátási és a menekülési útvonalakat. Így súlyos helyzet alakult ki, mindenekelőtt a déli Mariupolban, ahol emberek tízezreinek kell „humanitárius katasztrófával” szembenéznie a polgármester szerint.
A háború előtt 400 ezres lakosságú kikötővárost mára gyakorlatilag porig bombázták, a támadásokban több ezer civil meghalt, az életben maradók pedig súlyos élelmiszerhiánnyal küzdenek, de fűtés, áram és elegendő ivóvíz sincs.
Már 560 milliárd dollár fölöttiek a háborús károk Ukrajnában
Az Ukrajna elleni orosz háború eddig 564,9 milliárd dollárjába került Ukrajnának az infrastruktúrában okozott károk, az elmaradt gazdasági növekedés és egyéb tényezők miatt – mondta hétfőn Julia Szviridenko gazdasági miniszter.
Egy online posztban azt közölte, hogy a harcok 8000 kilométernyi utat és 10 millió négyzetméternyi épületet károsítottak vagy semmisítettek meg.
Oroszország azt állítja, hogy "különleges katonai műveletet" hajt végre Ukrajnában azzal a céllal, hogy demilitarizálja szomszédját. Ukrajna és nyugati szövetségesei ezt ürügynek tartják egy indokolatlan invázióhoz.
A Kreml szerint kedden indulhatnak az orosz-ukrán tárgyalások Törökországban
A Kreml hétfőn közölte, hogy kedden kezdődhetnek Törökországban az Oroszország és Ukrajna közötti béketárgyalások, és fontosnak mondta, hogy a tárgyalásokat négyszemközt folytassák annak ellenére, hogy az eddigi megbeszéléseken csekély volt a haladás.
Vlagyimir Putyin orosz elnök és török kollégája, Recep Tayyip Erdoğan vasárnap telefonon egyezett meg abban, hogy Isztambul adjon otthont a tárgyalásoknak, melyek Ankara reményei szerint tűzszünethez vezetnek el Ukrajnában.
Törökország közölte, hogy a tárgyalások már hétfőn megkezdődhetnek, de Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint ez nem valószínű, mivel a tárgyaló felek csak hétfőn érkeznek meg Törökországba.
Peszkov újságíróknak azt mondta, hogy nem történt előrelépés Putyin és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök lehetséges találkozójának ötletét illetően.
Azt is mondta, hogy a tárgyalások eddig nem hoztak érdemi előrelépést vagy áttörést.