Svédország kevesebb menekültet fogad be, mint 2015-ben
Svédország miniszterelnöke azt mondta, országa segíteni fog az ukrajnai háború elől menekülőkön, de nem vállal akkora részt, mint a menekültek 2015-ös érkezése idején.
Magdalena Andersson hétfőn Berlinben újságíróknak azt mondta, hogy „ki fogjuk venni a részünket az ukrán menekültek megsegítéséből, de nem térhetünk vissza ahhoz a helyzethez, amely 2015-ben volt, amikor Svédország aránytalanul nagy részt vett át a menedékkérőkből”.
Andersson, aki a Szociáldemokrata Párt tagja, elmondta, hogy Svédország 2015-ben az Európai Unióba érkező összes menekült körülbelül 12%-át fogadta be, annak ellenére, hogy az unió lakosságának csak 2%-a él itt.
„Nem térhetünk vissza egy ilyen megoldáshoz, de természetesen kivesszük a részünket, és természetesen most is üdvözöljük azokat az ukránokat, akik ma, tegnap és az elmúlt hetekben Svédországba érkeztek” – mondta, miután találkozott Olaf Scholz német kancellárral.
Az ENSZ menekültügyi szervezete szerint a háború február 24-i kezdete óta több mint 3,8 millió ember hagyta el Ukrajnát.
Bejelentette a 60 ezres Irpin teljes visszafoglalását a helyi polgármester
Teljesen visszefoglalták az oroszoktól Irpin városát, jelentette be a közösségi médiában Olekszandr Markusin polgármester. Külső megfigyelők egyelőre nem tudták megerősíteni a hírt. A Kijevtől 20 kilométerre északnyugatra fekvő elővárost durván hatvanezren lakták az orosz támadás előtt, nagyjából Veszprém vagy Zalaegerszeg méretű településről van tehát szó.
A környéken nagyon erős harcok folynak már hetek óta.
Oroszország korlátozza a belépést a „barátságtalan” országok állampolgárai számára
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter arról számolt be hétfőn, hogy zajlik annak a rendeletnek az előkészítése, amelynek alapján korlátozni fogják a „barátságtalannak” minősített országok állampolgárainak beutazását.
A barátságtalan országok listáján az Európai Unió összes tagállama, így Magyarország is megtalálható, ahogy többek között Ausztrália, Dél-Korea, Japán, Kanada, Nagy-Britannia, Új-Zéland és az Egyesült Államok is.
„Készül az elnöki rendelet tervezete, válaszként számos külföldi állam barátságtalan intézkedéseire” – közölte az orosz diplomácia vezetője.