Japán sem szállít több luxuscikket Oroszországba
Japán április 5-től megtiltja csúcskategóriás autók és más luxuscikkek exportját Oroszországba az ukrajnai invázióra adott legújabb válaszként – közölte kedden a kereskedelmi minisztérium.
A Japán Oroszországba irányuló exportjának több mint felét kitevő autóipari cikkek részleges betiltására azután került sor, hogy Kisida Fumio miniszterelnök kötelezettséget vállalt a G7 csoport múltheti csúcstalálkozóján arra, hogy újabb szankciókat vezet be Oroszország ellen.
Az április 5-től életbe lépő exportellenőrzési listán szereplő új tételek 19 kategóriát ölelnek fel, a több mint 6 millió jen (48.630 dollár) értékű autóktól az ékszerekig, órákig, kozmetikumokig, italokig és olyan művészeti termékekig, melyek ára meghaladja a 40.000 jent – közölte a gazdasági, kereskedelmi és ipari minisztérium. (egy jen 2,73 forint - a szerk.)
Az 1,3 millió jennél drágább csónakmotorok, 600.000 jen feletti motorkerékpárok és 200.000 jen feletti zongorák Oroszországba irányuló exportját is betiltják – tették hozzá.
"Az Egyesült Államokkal és az EU-val együttműködve Japán csatlakozik az orosz oligarchák és az uralkodó osztály elleni szankcióhoz" – mondta a minisztérium egyik tisztviselője egy sajtótájékoztatón.
Ukrajnában az ENSZ nukleáris felügyeletének vezetője
Az ENSZ nukleáris felügyelő szervezete közölte, hogy főigazgatója Ukrajnába érkezett, hogy magas rangú kormánytisztviselőkkel tárgyaljon az ország nukleáris létesítményeinek biztonsága érdekében nyújtandó „sürgős technikai segítségről”.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség kedden közölte, hogy Rafael Mariano Grossi célja az „azonnali biztonsági támogatás kezdeményezése” Ukrajna nukleáris létesítményeinek. Ez magában foglalja, hogy NAÜ- szakértőket küldenek „elsőbbségi létesítményekbe”, valamint „létfontosságú biztonsági és védelmi készleteket” szállítanak Ukrajnának, beleértve a megfigyelő és vészhelyzeti berendezéseket.
Azt írták, hogy Grossi ezen a héten elutazik az egyik ukrán atomerőműbe, de azt nem árulták el, hogy melyikbe. Ukrajnában 15 atomreaktor működik négy aktív erőműben, és itt található a leállított csernobili erőmű is, az 1986-os atomkatasztrófa helyszíne. Az orosz erők átvették az irányítást Csernobil és a legnagyobb aktív erőmű, a zaporizzsjai felett.
Grossi nyilatkozatában kijelentette, hogy „a katonai konfliktus soha nem látott veszélybe sodorja Ukrajna atomerőműveit és egyéb radioaktív anyagokat tartalmazó létesítményeit”.
Hozzátette: „már többször borotvaélen táncoltunk. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy több időt veszítsünk.”
(AP)
Kormányépületet ért orosz találat Mikolajivban
Orosz légicsapás rongálta meg a regionális kormány épületét a dél-ukrajnai Mikolajivban, a hetek óta heves támadások alatt álló kulcsfontosságú kikötővárosban - közölte kedden a terület kormányzója.
"A régiós adminisztráció épületét találták el" –írta Vitalij Kim kormányzó a Facebookon. Beszámolt arról, hogy az épületben tartózkodók többsége nem sérült meg, de több civil és katona is eltűnt.
"Eltakarítjuk a törmeléket. Az épület fele elpusztult. Találat érte az irodámat" - mondta Kim egy videós nyilatkozatában. "Nyolc civil van még mindig a romok alatt. Reméljük, sikerül kiszabadítani őket" - tette hozzá.
"Három katonát is keresünk."
Az utóbbi időben enyhülni látszottak a Mikolaiv ellen hetek óta folyó súlyos orosz támadások.
Ukrajna három evakuációs útvonalat nyitott
Az ukrán kormány három humanitárius folyosót üzemeltet kedden, hogy civileket hozzon ki az ostromlott Mariupol kikötővárosból és két másik, oroszok által megszállt déli városból.
Irina Verescsuk miniszterelnök-helyettes azt mondta, hogy Mariupol mellett Enerhodarból és Melitopolból is indulnak evakuálások. Ezek a városok hetek óta orosz ellenőrzés alatt állnak, tiltakozások és ukránbarát helyi politikusok állítólagos elrablásának a helyszínei.
Az útvonalak mind az ukrán ellenőrzés alatt álló déli Zaporizzsja városában futnak össze.
Oroszország saját evakuációs útvonalakat működtet, ezek Ukrajna állítása szerint ukrán civilek erőszakos kitoloncolását fedezik Oroszországba. Ukrajna és Oroszország egymást vádolták az evakuálás akadályoztatásával.