Orosz dezinformáció a közmédiában
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) és a Political Capital (PC) az Európai Bizottsághoz fordult, mert miközben az EU kitiltotta területéről az orosz propagandát, az annak megfelelő tartalmakat a magyar közmédia akadálytalanul terjeszti.
A TASZ közleményében emlékeztet arra, hogy Oroszország az államilag finanszírozott dezinformációt is fegyverként használja az ukrajnai háborúban, ezért az Európai Unió több orosz propagandaforrást is szankciós listára tett.
A Szputnyik és az RT semmilyen tevékenységet nem végezhetnek az EU területén, és a tagországok médiaszolgáltatóinak is tilos ezek tartalmainak terjesztése. A TASZ és a PC szerint ugyanakkor a magyar közmédiában, az uniós jogot kijátszva, továbbra is forrásként használják az orosz propagandát, kritika nélkül közlik az orosz dezinformációs üzeneteket.
Miután a PC hiába tett ezzel kapcsolatban bejelentést a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnál, a TASZ-szal közösen az Európai Bizottsághoz fordultak.
Törökország „jelentős előrelépést” lát a tárgyalásokon
A török külügyminiszter szerint az orosz és az ukrán tárgyalópartnerek „konszenzusra és közös megegyezésre” jutottak bizonyos kérdésekben.
Mevlüt Çavuşoğlu azt mondta, hogy a két fél „a legjelentősebb előrelépést” tette a tárgyalások kezdete óta a keddi isztambuli találkozón. Közölte: a megbeszélést az orosz és az ukrán külügyminiszter találkozója követi.
Çavuşoğlu elmondta, hogy az orosz és az ukrán vezetők találkozója is „napirenden van”, de ennek időpontjáról nem beszélt.
Azt mondta, hogy a nehéz kérdéseket „magasabb szinten fogják kezelni”.
Çavuşoğlu hozzátette, hogy Törökország „tűzszünet biztosítására” és a humanitárius folyosók megnyitásával kapcsolatos megállapodásra ösztönzi a két felet.
Oroszország azt állítja, hogy visszafogja a katonai tevékenységet Kijev és Csernyihiv közelében
Oroszország úgy döntött, hogy drasztikusan csökkenti a katonai tevékenységet Kijev és Csernyihiv környékén Ukrajnában – közölte védelmi miniszter helyettese kedden, az orosz és az ukrán tárgyalócsoportok isztambuli megbeszélése után.
Alexander Fomin azt mondta, hogy a döntést a kölcsönös bizalom megteremtése és a további tárgyalásokhoz szükséges feltételek megteremtése érdekében hozták meg.
A vezérkar részletesebben ismerteti majd a döntéseket az orosz delegáció visszatérése után Moszkvába – mondta Fomin.