Orosz diplomatákat küldenek el Szlovákiából
Szlovákia elrendelte Oroszország nagykövetségének 35 fős létszámcsökkentését - közölte szerdán a külügyminisztérium szóvivője, egy orosz diplomata elfogadhatatlan tevékenységére hivatkozva.
A szlovák médiában megjelent számítások szerint a nagykövetség létszáma nagyjából a korábbi felére csökken, miután a szlovák külügy elrendelte, hogy 35 fővel csökkentsék a pozsonyi orosz nagykövetség létszámát.
Március 14-én Szlovákia titkosszolgálati információk alapján kiutasította a nagykövetség három orosz munkatársát. „a lépés elkerülhetetlen reakció arra, hogy Oroszország nagykövetségi személyzete folytatja a diplomáciai kapcsolatokról szóló bécsi egyezmény, Szlovákia érdekei és az Oroszországi Föderációval való partnerség ellen irányuló tevékenységét” – mondta Juraj Tomaga külügyi szóvivő.
Háborús bűnöknek minősülhetnek az orosz bombázások
Az öt hete tartó orosz invázió során ukrán városokat légicsapások és heves bombázások értek, civileket öltek meg és kórházakat romboltak le, ami háborús bűncselekménynek minősülhet – mondta szerdán az ENSZ vezető emberi jogi tisztviselője.
Michelle Bachelet az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának genfi ülésén felszólította Oroszországot, hogy vonja vissza csapatait. Azt is elmondta, hogy hivatalához "hiteles állítások" érkeztek arról, hogy az orosz erők legalább 24 alkalommal használtak kazettás bombákat Ukrajna lakott területein, és közölte, hogy hivatala vizsgálja a kazettás bombák állítólagos ukrajnai használatát.
Bachelet hivatala, amely közel 60 ENSZ emberi jogi megfigyelőt küld Ukrajnába, 77 olyan incidenst ellenőrzött, amelyekben egészségügyi létesítményeket, köztük 50 kórházat rongáltak meg.
"Otthonok és közigazgatási épületek, kórházak és iskolák, vízállomások és villamosenergia-rendszerek sem maradtak érintetlenek" – mondta Bachelet.
Hosszú távra berendezkedhet Kelet-Európában a NATO
Oroszország ukrajnai inváziója miatt újra kellene vizsgálni a NATO állandó jelenlétét Kelet-Európában, mondta a NATO európai szövetséges főparancsnokaként szolgáló amerikai tábornok szerdán a kongresszusban.
Tod Wolters, a légierő tábornoka a Baltikumban és másutt állomásozó amerikai csapatok állandóbb jelenlétének lehetőségéről beszélt az amerikai törvényhozás előtt.
„És minden bizonnyal ez egy lehetőség az Oroszország részéről elkövetett értelmetlen cselekedet eredményeként, hogy felülvizsgáljuk az állandó katonai struktúráikat, nemcsak Kelet-Európában, de a tengeri egységeink és a légierők tekintetében is." - mondta.