Brit jelentés: az ukrán haderő visszafoglalt két stratégiai jelentőségű falut
A brit katonai hírszerzés pénteken közölte, hogy az ukrán hadsereg visszafoglalta Szloboda és Lukasivka falvakat Ukrajna északi részén, Csernyihiv városától délre, a Kijev felé vezető fő utánpótlási útvonalak mentén.
„Ukrajna folytatta a korlátozott számú, de sikeres ellentámadásait Kijevtől keletre és északkeletre” – közölte a brit védelmi minisztérium.
Csernyihivet és Kijevet folyamatos légi- és rakétacsapások érték, annak ellenére, hogy Oroszország azt állítja, csökkenti tevékenységet ezeken a területeken – írta a brit védelmi minisztérium.
Az orosz gáz folyamatosan érkezik Európába a rubelben fizetés határidejét követően is
Az orosz gáz pénteken is érkezett Európába annak ellenére, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteki határidővel elrendelte, hogy a külföldi vevők csak rubelben fizethetnek a gázért, vagy leállítják a szállítást. Ez Moszkva legkeményebb válaszlépése az ukrajnai invázió miatt bevezetett szankciókra.
Putyin csütörtökön írta alá azt a rendeletet, amely pénteki határidőt szab meg a „barátságtalan” országok vásárlói számára, hogy rubelben fizessenek a gázért, vagy leállítják a szállítást. A követelést a nyugati ügyfelek elutasították, mivel a megkötött szerződések euró alapú elszámolást rögzítenek.
Németország, az orosz földgáz legnagyobb vásárlója „zsarolásnak” nevezte a lépést, és a héten figyelmeztetést adott ki a lehetséges korlátozások miatt.
Pénteken semmi jele nem volt a gázszállítás azonnali megszakításnak. Az orosz földgáz folyamatosan érkezett az Európába szállító három fő vezeték közül kettőn, a Balti-tengeren keresztül vezető Északi Áramlat 1-en, és Ukrajnán keresztül, Szlovákiába.
A másik fő útvonalon, a Fehéroroszországon átvezető Jamal-Európa vezetéken az áramlás fordított irányú volt, most Németországból Lengyelországba szállítják a gázt, de ilyen időnként előfordul, ez nem jelent új szabályozást.
Az orosz állami gázóriás, a Gazprom azt közölte, hogy a vásárlók kérésének megfelelően továbbra is Ukrajnán keresztül szállítja a gázt Európába, pénteken 108,4 millió köbmétert, ami csak minimálisan kevesebb az előző napi 109,5 millió köbméterhez képest.
Ukrajna orosz területen támadhatott meg egy üzemanyagraktárt egy helyi orosz vezető szerint
Két ukrán katonai helikopter pénteken csapást mért egy üzemanyagraktárra az oroszországi Belgorod városában, az ukrán határtól mintegy 25 kilométerre – mondta egy orosz regionális tisztségviselő.
Ha ez beigazolódik, akkor a háború kezdete óta ez az első olyan támadás, amit Ukrajna Oroszország területén hajtott végre.
Vjacseszlav Gladkov regionális kormányzó a Telegramon közölte, hogy a helikopterek alacsonyan repülve lépték át a határt, majd lecsaptak a létesítményre. Az állítólagos támadásban két munkás megsérült a kormányzó szerint.
Az üzemanyagraktár tulajdonosa, a Rosznyefty orosz olajcég ugyanakkor egy másik közleményben azt közölte, hogy senki sem sérült meg a tűzben. A tűz okáról nem közöltek részleteket.
Az állítólagos támadásról az interneten közzétett, ellenőrizetlen videófelvételeken az látszik, hogy alacsony magasságból több rakétát kilőnek, amit robbanás követ.
Az ukrán védelmi minisztérium egyelőre nem reagált az ügyben.
Medvegyev: Moszkva csak a barátainak szállít mezőgazdasági termékeket
Oroszország, a világ vezető búzaexportőre csak „baráti” országokra korlátozhatja a mezőgazdasági szállításait a Moszkvával szemben bevezetett nyugati szankciók miatt – figyelmeztetett pénteken Vlagyimir Putyin orosz elnök szövetségese.
Dmitrij Medvegyev, aki 2008 és 2012 között orosz elnök volt, jelenleg pedig az orosz Biztonsági Tanács helyettes vezetője, azt mondta, hogy szeretné felvázolni „néhány egyszerű, de fontos részét az orosz élelmiszerbiztonságnak”, tekintettel a bevezetett szankciókra.
Többségük már évek óta része az ország agrárpolitikájának.
„Csak a barátainknak szállítunk élelmiszert és mezőgazdasági termékeket” – mondta Medvegyev egy közösségi oldalon. „Szerencsére van belőlük bőven, de egyáltalán nem Európában vagy Észak-Amerikában vannak” – tette hozzá.
Oroszország már jelenleg is főleg Afrikába és a Közel-Keletre szállít búzát. Az Európai Unió és Ukrajna éppen a fő régiós versenytársai búzakereskedelemben.
Az élelmiszerellátásban a prioritás az orosz belföldi piac és annak árszabályozása – mondta Medvegyev. Oroszország 2021 óta a gabonaexportra vonatkozó kvótákkal és adókkal próbálja stabilizálni az élelmiszerárak magas inflációját.