Kína kivizsgálást sürget a bucsai tömeggyilkosságok ügyében
A pekingi kormány rendkívül nyugtalanítónak nevezte a Kijev-környéki településen talált holttestek százairól készített felvételeket.
Csao Li-csien kínai külügyi szóvivő kijelentette, hogy országa minden kezdeményezést és intézkedést támogat, amely a humanitárius válság hatásainak enyhítését célozza Ukrajnában, és kész továbbra is együtt dolgozni a nemzetközi közösséggel a civilek szenvedésének megakadályozása érdekében.
A nagy nemzetközi felháborodást kiváltó bucsai mészárlás tovább fokozhatja a nyomást a távol-keleti országon, hogy változtasson jórészt oroszpárti álláspontján.
Kína tárgyalásokra szólította fel a szemben álló feleket, ugyanakkor nem volt hajlandó elítélni Moszkvát az invázió megindítása miatt, ellenzi a gazdasági szankciókat, valamint a feszültség szításával vádolja a Nyugatot.
Moszkva pereket helyezett kilátásba az orosz vagyon lefoglalása miatt
Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök közölte, hogy Moszkva határozottan fel fogja venni a küzdelmet a külföldi orosz vagyontárgyak lefoglalása ellen.
„Ellenfeleinknek meg kell érteniük, hogy nagyszámú jogi eljárással kell szembenézniük a bíróságokon. Mind az Egyesült Államok és az európai országok nemzeti bíróságain, mind a nemzetközi bíróságokon” – írta Telegramon Medvegyev, aki 2008 és 2012 között Oroszország államfője volt, jelenleg pedig a nemzetbiztonsági tanács alelnöke.
Charles Michel: Elkerülhetetlen az orosz kőolaj és gáz importjának betiltása
Az Európai Tanács elnöke szerdán kijelentette, hogy az EU-nak előbb vagy utóbb embargót kell bevezetnie az orosz földgáz és kőolaj importjára vonatkozóan.
Michel az Európai Parlament plenáris ülésén szólalt fel, arra szólítva fel a törvényhozókat, hogy vegyék fontolóra az ilyen, radikálisabb lépéseket is, minthogy az energiaexport adja Oroszország legfőbb bevételi forrását.
A bucsai tömegmészárlás kapcsán hangsúlyozta: a történtek „újabb bizonyítékát jelentik annak, hogy az ukrán emberek elleni orosz brutalitásnak nincsenek határai”.
Visszaköltözött Kijevbe a török nagykövetség
Törökország visszaköltöztette Kijevbe ukrajnai nagykövetségét, miután előző hónapban biztonsági okokból kimenekítette diplomatáit az orosz hadsereg által bekerített városból.
Az utóbbi hetekben a román határ közelében lévő Csernyivciből működő külképviselet Twitteren jelentette be az intézkedést kedd este.
„Ideiglenesen Csernyivcibe helyeztük át a tevékenységünket, ez lett a logisztikai központunk. De mától visszatértünk otthonunkba, Kijevbe” – írták.