Kína kivizsgálást sürget a bucsai tömeggyilkosságok ügyében
A pekingi kormány rendkívül nyugtalanítónak nevezte a Kijev-környéki településen talált holttestek százairól készített felvételeket.
Csao Li-csien kínai külügyi szóvivő kijelentette, hogy országa minden kezdeményezést és intézkedést támogat, amely a humanitárius válság hatásainak enyhítését célozza Ukrajnában, és kész továbbra is együtt dolgozni a nemzetközi közösséggel a civilek szenvedésének megakadályozása érdekében.
A nagy nemzetközi felháborodást kiváltó bucsai mészárlás tovább fokozhatja a nyomást a távol-keleti országon, hogy változtasson jórészt oroszpárti álláspontján.
Kína tárgyalásokra szólította fel a szemben álló feleket, ugyanakkor nem volt hajlandó elítélni Moszkvát az invázió megindítása miatt, ellenzi a gazdasági szankciókat, valamint a feszültség szításával vádolja a Nyugatot.
Ferenc pápa megcsókolt egy Bucsából származó ukrán zászlót
A katolikus egyházfő ismét a háború lezárására szólított fel, miután szerdai általános audienciája végén ukrán gyerekeket fogadott a színpadon.
„Ezeknek a gyermekeknek el kellett menekülniük, hogy biztonságban legyenek. Ez a háború gyümölcse” – mondta, majd megcsókolta a megtépázott lobogót.
„Ez a zászló a háborúból érkezett, Bucsa mártíromságot szenvedő városából (…) Ne feledjük el őket! Ne feledkezzünk meg Ukrajna népéről!” – fogalmazott.
Kiutasítanak tizenkét orosz diplomatát Görögországból
Görögországban az ukrajnai háború miatt nemkívánatos személynek minősítettek tizenkét orosz diplomatát, akiknek ennek megfelelően el kell hagyniuk az országot – jelentette be szerdán az athéni külügyminisztérium.
A tárca tájékoztatása szerint az érintettek tevékenysége nem felelt meg a nemzetközi szabályoknak. A döntésről értesítették az orosz nagykövetet.
Charles Michel: Menedékjogot kellene adni az orosz dezertőröknek
Az Európai Uniónak foglalkoznia kellene azokkal a javaslatokkal, amelyek értelmében menedékjogot kaphatnának a közösségben azok a jelenleg Ukrajnában harcoló orosz katonák, akik leteszik a fegyvert – közölte szerdán az Európai Tanács elnöke.
Michel az Európai Parlament plenáris ülésén elmondott beszédében felháborodottságának adott hangot az Oroszország által elkövetett emberiség elleni bűncselekmények, a civilek lemészárlása miatt, és parancsmegtagadásra szólította fel az orosz katonákat.
„Ha nem akartok részesei lenni ukrán fivéreitek és nővéreitek meggyilkolásának, ha nem akartok bűnözők lenni, tegyétek le a fegyvert, hagyjatok fel a harccal, és távozzatok a csatatérről!” – üzente.
Emellett támogatásáról biztosította azt a javaslatot, amelynek értelmében menedékjogot kaphatnának az orosz dezertőrök az Európai Unióban. Szerinte ez „értékes ötlet, amelyet érdemes lenne folytatni”.