Ötvenre emelkedett a kramatorszki vasútállomás elleni rakétatámadás halálos áldozatainak száma
Négyezer ember volt a civilek kimenekítésére használt pályaudvaron a város polgármestere szerint, amikor a rakéták becsapódtak. Ottani idő szerint délelőtt fél 11-kor történt a célzott támadás, amelyről az orosz vezetés állítja, hogy semmi köze hozzá, és provokációt emleget.
Olekszandr Honcsarenko polgármester a Newshourban, a BBC World Service-ben azt mondta, hogy tíz gyermek is van a halottak között. Ő még negyven halottról beszélt, nem sokkal később azonban a régió kormányzója, Pavlo Kirilenko már ötven halálos áldozatot jelentett be, 38-an a helyszínen meghaltak, 12-en később a sérüléseikbe haltak bele.
A polgármester azt is elmondta, biztos abban, hogy orosz rakéták csapódtak be a vasútállomásra, és nem voltak ukrán katonai célpontok az állomás környékén. A BBC szerint továbbra sem világos, hogy a pályaudvar volt-e a rakéta célpontja, vagy hogy pontosan ki a felelős a támadásért.
Rekordszinten az élelmiszerárak a háború miatt
Az ukrajnai háború megrázta a gabona és a növényi olaj piacát, az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint márciusban új rekordszintre ugrottak az élelmiszerek világpiaci árai.
Ukrajna és Oroszország az alapvető élelmiszerek, például gabona fontos exportőre, és a háború miatt mindkét ország kivitele visszaesett.
A világ búzájának mintegy harminc százaléka Ukrajnából és Oroszországból származik, Oroszország pedig emellett jelentős termelője a műtrágya előállítására használt káliumnak és foszfátnak, amelyek hiánya más országokban is csökkentheti a hozamot.
Az ukrán erők visszafoglalták Szumit, állítja a terület kormányzója
Ukrajnában az ország északkeleti részén található Szumi régió kormányzója szerint az ukrán hadsereg a teljes régió felett visszaszerezte az ellenőrzést. Dmitro Zsivitszkij a közösségi médiában azt írta, hogy az orosz erők egész Szumiból kivonultak. A kormányzó arra kérte a lakosokat, még ne térjenek vissza, mivel a hátrahagyott aknákat még nem távolították el teljesen.
Az orosz határhoz közeli város az invázió elején heves bombázások és harcok színhelye volt. A brit védelmi minisztérium reggel szintén megerősítette, hogy az orosz erők mostanra teljesen kivonultak Észak-Ukrajnából.
Esemény utáni tablettákra gyűjtenek Csehországban a megerőszakolt ukrán nők számára
Cseh önkéntesek gyűjtést indítottak, hogy esemény utáni tablettákkal tudják ellátni az orosz katonák által megerőszakolt ukrán nőket a már felszabadított területeken.
Vít Samek, az egyik szervező mindössze egy nap alatt 1,3 cseh koronát (mintegy húszmillió forintot) gyűjtött össze erre a célra. A patikákban a legolcsóbb ilyen készítmény 460 cseh korona (nagyjából hétezer forint) körül van. „További több ezer tablettára lesz szükség, plusz az egyéb orvosi felszerelésekre a megerőszakolt nők ellátásához” – mondta.
Több mint ötszáz sürgősségi fogamzásgátló már meg is érkezett pénteken, az első szállítmány célpontja valószínűleg Kijev lesz.
Az ilyen tablettákat a védekezés nélküli nemi aktust követően legfeljebb 72 órával (három nappal) vagy 120 órával (öt nappal) később lehet alkalmazni típustól függően.