Már több mint 4,6 millióan menekülnek az ukrajnai háború elől
Az ENSZ keddi közlése szerint több mint 4,6 millió ukrán menekült el a háború elől, ám a fogyatkozó számú új menekültek sebezhetőbb állapotban érkeznek, mint elődjeik.
Az ENSZ menekültügyi szervezete, az UNHCR szerint 4.615.830 ukrán menekült el azóta, hogy február 24-én Oroszország megtámadta Ukrajnát – a szám 68.095-tel magasabb a hétfőinél.
"Bár a határokat átlépők száma jelentősen csökkent, úgy látjuk, hogy azok, akik mégis külföldre távoztak, kiszolgáltatottabb helyzetben vannak, kevesebb eszközzel rendelkeznek és kevesebb tervük is van arra, hogy mihez kezdjenek, hova mehetnének" – mondta Matt Saltmarsh, az UNHCR szóvivője Genfben.
Az Ukrajnát elhagyók 90 százalékát nők és gyerekek teszik ki. A 18 és 60 év közötti férfiak hadkötelesek, behívhatják őket katonának és nem tudnak távozni.
A Világbank másfél milliárd dolláros segélycsomagot készít elő Ukrajna számára
David Malpass, a Világbank elnöke arról számolt be kedden, hogy a szervezet újabb, ezúttal mintegy másfél milliárd dollár értékű segélycsomagot készít elő a háború sújtotta Ukrajna számára.
A friss tájékoztatás szerint egymilliárd dollárt a legszegényebb országok számára elkülönített alapból utalnak majd át, amelyből százmillió dollár a szomszédos Moldovának is jutni fog.
Malpass közölte, hogy támogatni kívánják Ukrajnát a kritikus fontosságú szolgáltatások nyújtásában, illetve a nyugdíjak vagy például a kórházi dolgozók bérének megfizetésében.
A Világbank márciusban már jóváhagyott 923 millió dollárt a kelet-európai ország számára.
A WTO lefelé korrigálta a világkereskedelem idei bővülésére vonatkozó előrejelzését
A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) kedden közzétette friss prognózisát, miszerint a korábban várt 4,7 százalék helyett idén mindössze 3 százalékkal fog nőni a globális kereskedelem értéke az ukrajnai háború miatt.
„A konfliktus gazdasági kihatásai messze túlmutatnak Ukrajna határain” – hangsúlyozta Ngozi Okonjo-Iweala, a genfi székhelyű szervezet vezetője.
A jelentés készítői rámutattak, hogy az újabb nehézségek mellett még a koronavírus-járvány is érezteti a hatását, illetve figyelmeztettek, hogy az áremelkedés élelmiszerválságot eredményezhet.
„Mára világos, hogy a világjárvány és a háború jelentette dupla szerencsétlenség megzavarta az ellátási láncokat, fokozta az inflációs nyomást, valamint mérsékelte a várakozásokat a gazdasági teljesítményt és a kereskedelmi volumen emelkedését illetően” – tette hozzá a főigazgató.