Zelenszkij: Az Európai Uniónak abba kell hagynia az orosz hadigépezet szponzorálását
Az ukrán elnök az ország keleti és déli részét ért orosz támadásokról azt mondta, a megszállók lázas tevékenysége szerinte mindenekelőtt a bizonytalanságukról tanúskodik.
„Még a jelentős szovjet haditechnikai készletek és katonák mellett is az orosz csapatok kétségbe vonják, hogy képesek-e megtörni Ukrajnát."
Zelenszkíj ismét az orosz olaj totális embargójára szólított fel, mondván: "Az Európai Uniónak abba kell hagynia az orosz hadigépezet szponzorálását".
Ellentmondó állítások Mariupolról
Az orosz vezetés azt állítja, hogy átvette az irányítást a város felett, az ukránok szerint viszont csapataik továbbra is ellenőrzik a stratégiai fontosságú kikötőváros egyes részeit.
Moszkva korábban azt állította, hogy több mint ezer ukrán tengerészgyalogos megadta magát az ostromlott Mariupolban, de Ukrajna ezt tagadja. Szerhij Orlov, a város alpolgármestere a BBC-nek azt mondta, hogy az ukrán csapatok továbbra is harcolnak a városban, és a kikötőben található óriási Azovstal acélmű még nincs orosz ellenőrzés alatt.
Az orosz televízió olyan felvételeket sugárzott, amelyek szerint tengerészgyalogosok adják fel magukat az acélműveknél, az ukrán elnök tanácsadója azonban kitartott amellett, hogy a tengerészgyalogosok valójában áttörtek, hogy kapcsolatba léphessenek az Azov zászlóalj erőivel.
Mariupol kulcsfontosságú Oroszország számára ahhoz, hogy szárazföldi útvonalat hozhasson létre a 2014-ben annektált Krím felé.
Kilőhették az ukránok az orosz flotta zászlóshajóját
Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy az ország fekete-tengeri flottájának zászlóshajója, a Moszkva fedélzetén robbanás történt, amely komolyan megrongálta a hajót. Oroszország nem közölte a robbanás okát, de korábban az ukrán erők azt állították, hogy ők találták el Neptun rakétákkal a hajót.
Erről a hajóról szólították fel megadásra a háború elején a Kígyó-szigetet védő ukrán katonákat.