Kijev után Moszkvában tárgyal az osztrák kancellár
Karl Nehammer az első nyugati politikus az orosz fővárosban az ukrajnai orosz invázió kezdete, február 24-e óta. Miután Kijevben tárgyalt az ukrán elnökkel, az osztrák kancellár azt mondta, „kockázatos, személyes diplomáciai missziót vállal", de minden tőle telhetőt meg akar tenni a béke érdekében, noha tudja, hogy a béke esélye nagyon halvány ebben pillanatban.
Arról is beszélt, hogy a moszkvai út teljesen az ő kezdeményezése, és ukrajnai tartózkodása alatt határozta el. A Putyin elnökkel tartandó találkozóján fel fogja hozni a bucsai tömeggyilkosság ügyét is. Az osztrák kancellár más európai vezetőkkel együtt maga is járt a Kijevhez közeli Bucsában az eset után.
Stoltenberg: A NATO teljes körű katonai jelenlétet tervez a határain
A NATO olyan terveken dolgozik, amelyek teljes körű katonai jelenlétet biztosítanak határain, hogy leküzdjön egy jövőbeni orosz agressziót – idézte a The Telegraph brit napilap Jens Stoltenberg NATO-főtitkárt.
A NATO „egy nagyon alapvető átalakulás közepén van", amely Vlagyimir Putyin orosz elnök lépéseinek „hosszú távú következményeire” reagál – mondta Stoltenberg az újságnak adott interjúban.
„Amit most látunk, az egy új valóság, egy új szabályszerűség az európai biztonság számára. Ezért arra kértük katonai parancsnokainkat, hogy adjanak lehetőséget egy átszervezéshez, a NATO hosszabb távú alkalmazkodásához” – fogalmazott a főtitkár.
Stoltenberg, aki nemrég közölte, hogy egy évvel meghosszabbítja mandátumát a szövetség élén, az interjúban azt is elmondta, hogy az átszervezésről a júniusi, madridi NATO-csúcson hoznak döntést.
Németország háborús bűnök „tömeges jeleit” tapasztalja Ukrajnában
Németország háborús bűnök tömeges jeleit látja Ukrajnában – közölte Annalena Baerbock német külügyminiszter hétfőn.
„Tömeges jelek utalnak háborús bűnökre” – mondta újságíróknak, mielőtt európai minisztertársaival találkozott Luxemburgban. „Erről majd a végén bíróságoknak kell dönteniük, számunkra az a fontos, hogy az összes bizonyítékot rögzítsük” – tette hozzá.
„Mint a német szövetségi kormány, már világossá tettük a fosszilis tüzelőanyagok teljes kivonását, amely a szénnel kezdődik, majd az olajjal és a gázzal folytatódik, és ahhoz, hogy ezt közösen végrehajtsuk az Európai Unióban, szükségünk van közös, összehangolt tervre, hogy az EU képes legyen a fosszilis tüzelőanyagok teljes kivonására” – tette hozzá.
Zelenszkij szerint több tízezren halhattak meg Mariupolban
Valószínűleg több tízezer embert gyilkoltak meg a délkeleti Mariupol elleni orosz támadásban – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn.
„Mariupolt elpusztították, több tízezer a halottak száma, de az oroszok még ennek ellenére sem hagyják abba a támadást” - mondta Zelenszkij a dél-koreai parlamenti képviselőknek, videóközvetítésen keresztül.
A Reuters nem tudta ellenőrizni, hogy pontos-e az ukrán elnök becslése.