A Világbank másfél milliárd dolláros segélycsomagot készít elő Ukrajna számára
David Malpass, a Világbank elnöke arról számolt be kedden, hogy a szervezet újabb, ezúttal mintegy másfél milliárd dollár értékű segélycsomagot készít elő a háború sújtotta Ukrajna számára.
A friss tájékoztatás szerint egymilliárd dollárt a legszegényebb országok számára elkülönített alapból utalnak majd át, amelyből százmillió dollár a szomszédos Moldovának is jutni fog.
Malpass közölte, hogy támogatni kívánják Ukrajnát a kritikus fontosságú szolgáltatások nyújtásában, illetve a nyugdíjak vagy például a kórházi dolgozók bérének megfizetésében.
A Világbank márciusban már jóváhagyott 923 millió dollárt a kelet-európai ország számára.
Már több mint 4,6 millióan menekülnek az ukrajnai háború elől
Az ENSZ keddi közlése szerint több mint 4,6 millió ukrán menekült el a háború elől, ám a fogyatkozó számú új menekültek sebezhetőbb állapotban érkeznek, mint elődjeik.
Az ENSZ menekültügyi szervezete, az UNHCR szerint 4.615.830 ukrán menekült el azóta, hogy február 24-én Oroszország megtámadta Ukrajnát – a szám 68.095-tel magasabb a hétfőinél.
"Bár a határokat átlépők száma jelentősen csökkent, úgy látjuk, hogy azok, akik mégis külföldre távoztak, kiszolgáltatottabb helyzetben vannak, kevesebb eszközzel rendelkeznek és kevesebb tervük is van arra, hogy mihez kezdjenek, hova mehetnének" – mondta Matt Saltmarsh, az UNHCR szóvivője Genfben.
Az Ukrajnát elhagyók 90 százalékát nők és gyerekek teszik ki. A 18 és 60 év közötti férfiak hadkötelesek, behívhatják őket katonának és nem tudnak távozni.
Tovább nő a többnemzetiségű NATO-erő Szlovákiában
A szlovák kormány jóváhagyta, hogy 2100-ról 3000-re növeljék a NATO többnemzetiségű harccsoportjának létszámát az országban.
Az első 800 szolgálatos már megérkezett Szlovákiába. Csehország irányítja a harccsoportot, melyhez az Egyesült Államok, Németország, Hollandia, Lengyelország és Szlovénia is hozzájárult.
Jaroslav Nad védelmi miniszter azt mondja, a tervezett csapatlétszám növelése a Patriot légvédelmi rendszerekkel függ össze, melyeket az Egyesült Államok, Németország és Hollandia telepít Szlovákiába.
A lépésnek meg kell erősítenie Szlovákia védelmi képességeit, miután az ország a múlt héten Ukrajnának adományozta a szovjet időkből maradt SZ-300-as légvédelmi rendszerét.
A szövetség csapatokat állomásoztat a balti országokban – Észtországban, Lettországban és Litvániában – és Lengyelországban, miután 2014-ben Oroszország annektálta Ukrajnához tartozó Krím-félszigetet. Amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát, a NATO úgy döntött, hogy a teljes keleti szárnyon megerősíti a jelenlétét, katonákat telepít Bulgáriába, Romániába, Magyarországra és Szlovákiába.
Elmenekült Oroszországból a háborút bíráló ortodox diakónus
A legfrissebb hírek szerint elmenekült Oroszországból Dmitrij Bajev ortodox diakónus, aki korábban nyíltan bírálta Vlagyimir Putyin elnököt az Ukrajna elleni háború miatt.
A Szabad Európának nyilatkozó férfi arról számolt be, hogy már az invázió február 24-i megindításának másnapján otthagyta munkáját a kirovi templomban, majd több bejegyzést is közzétett a közösségi médiában, amelyekben a háború lezárását és Putyin felelősségre vonását sürgette.
Elmondása szerint a rendőrség ezt követően átkutatta a lakását, a szövetségi Nyomozó Bizottság pedig hamis információk terjesztésével vádolta meg és eljárást indított ellene.
Amennyiben bűnösnek találják, az új törvények értelmében akár tizenöt év szabadságvesztésre is ítélhetik, Bajev ezért inkább külföldre menekült a családjával. Pontos holléte ismeretlen.
Március elején több száz orosz ortodox pap aláírt egy nyílt levelet, amelyben a háború beszüntetésére szólítottak fel. Az egyház vezetője, Kirill moszkvai pátriárka azonban nyíltan támogatja Putyint és a katonai beavatkozást is.