Az ukrajnai menekültekkel kapcsolatos döntéseket hozott rendkívüli ülésén a fővárosi közgyűlés
A testület kiegészítette az önkormányzat önként vállalt feladatait a háború elől menekülők megsegítésével, és ehhez kapcsolódóan a főpolgármester döntési jogosultságát is. Módosították a költségvetési rendeletet is a menekültek ellátásával, a testvérváros Beregszász segítésével kapcsolatos feladatok finanszírozására.
Határoztak arról is, hogy a menekülteket elszállásoló Menedékház Alapítvány támogatását megemelik tízmillió forinttal.
A közgyűlés döntött arról is, hogy a fővárosi önkormányzat az Ukrajnából érkezettek helyzetének további javítása érdekében együttműködik a Vodafone Magyarország Alapítvánnyal és a Magyarországi Terre des Hommes Alapítvánnyal. Elhangzott, hogy a főváros eddig több ezer menekültet szállásolt el, és több mint ötvenezer adag ételt osztott szét.
A francia elnök óvatosságra intett a népirtási vádakkal kapcsolatban
Emmanuel Macron nem kívánta elismételni amerikai kollégája, Joe Biden azon előző napi kijelentését, amely szerint Vlagyimir Putyin orosz államfő népirtást hajt végre Ukrajnában.
Friss tévéinterjújában a francia elnök úgy vélekedett, hogy a vezetőknek óvatosan kell fogalmazniuk, a verbális eszkaláció ugyanis nem segíti elő a béketeremtést.
„Én azt mondanám, hogy Oroszország egyoldalúan indította meg a legbrutálisabb háborút, hogy az már bizonyítást nyert, hogy az orosz hadsereg háborús bűncselekményeket követett el, illetve hogy meg kell találni a felelősöket, és igazságszolgáltatás elé kell állítani őket” – közölte. „Őrület, ami történik, elképesztően brutális” – fogalmazott.
„Ugyanakkor megpróbálom a lehető legtöbbet megtenni azért, hogy képesek legyünk véget vetni ennek a háborúnak és újjáépíteni a békét. Nem biztos, hogy a verbális eszkaláció ezt elősegíti” – tette hozzá az újraválasztásért kampányoló Macron.
Joe Biden amerikai elnök kedden népirtással vádolta meg orosz hivatali partnerét, Vlagyimir Putyint, mondván, egyre világosabbá válik, hogy „még annak a gondolatát is megpróbálja eltörölni, hogy valaki ukrán lehessen”.
Ukrajnába látogatott az észt, a lengyel, a lett és a litván elnök
A szerdai kijevi vizit célja elsősorban az érintett országok szolidaritásának kifejezése, a szimbolikus és politikai támogatás megerősítése.
A lengyel államfő kabinetfőnöke arról számolt be, hogy Andrzej Duda és balti kollégái többek között Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is találkozni fognak, biztonsági okokból azonban további részleteket nem árult el.
Mint közölte, mind a négy, már eddig is különböző, tájékoztatásuk szerint védelmi jellegű fegyvereket szállító ország fokozni kívánja az Ukrajnának nyújtott támogatását.
Megfosztják ciprusi állampolgárságuktól a szankciós listán szereplő oroszokat
A nicosiai kormány szóvivője közölte, hogy megfosztanak ciprusi állampolgárságuktól több, az Európai Unió szankciós listáján szereplő orosz személyt.
A tájékoztatás szerint négy emberről, illetve tizenhét érintett családtagjukról van szó, akik az ország sokak által bírált, majd 2020-ban be is szüntetett aranyútlevél-programja keretében kapták meg az állampolgárságot.
Ciprus elnöke korábban arról számolt be, hogy a kormány felhatalmazta a belügyminisztériumot a meg nem nevezett személyek elleni eljárás megindítására.
Egy tavalyi jelentés szerint a tizenhárom éven keresztül futó program keretében kiosztott 6779 útlevél mintegy felét törvénytelenül állították ki vagyonos befektetők rokonainak.