Mintázatot látnak a szakértők az orosz jogsértésekben
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet által megbízott szakértők azt mondják, hogy „egyértelmű mintázatot” találtak a nemzetközi humanitárius jog rovására elkövetett orosz jogsértésekben Ukrajnában.
Az EBESZ-tagországok március elején rendelték meg a tanulmány elkészítését, a három, ezzel foglalkozó professzort – Wolfgang Benedeket, Veronika Bílkovát és Marco Sassòlit – Ukrajna választotta ki.
Szerdán kiadott jelentésükben azt írják: ha az orosz erők tiszteletben tartották volna kötelezettségeiket „a különbözettétel, az arányosság és az óvintézkedések tekintetében a támadások során, valamint a különlegesen védett objektumokkal, például kórházakkal kapcsolatban, a meghalt vagy megsebesült civilek száma sokkal alacsonyabb lett volna”.
A szakértők „több jogsértést és problémát” találtak az ukrán gyakorlatban, aggodalmukat fejezték ki a hadifoglyokkal való bánásmód miatt.
A jelentés arról is beszámolt, hogy Oroszország a megkeresésre közölte: a szakértők kinevezési mechanizmusát „nagyrészt elavultnak és feleslegesnek” tartja, elutasította kapcsolattartó kijelölését, helyette a hivatalos kormányzati nyilatkozatokra és tájékoztatókra hívta fel a jelentéstevők figyelmét.
Kilőhették az ukránok az orosz flotta zászlóshajóját
Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy az ország fekete-tengeri flottájának zászlóshajója, a Moszkva fedélzetén robbanás történt, amely komolyan megrongálta a hajót. Oroszország nem közölte a robbanás okát, de korábban az ukrán erők azt állították, hogy ők találták el Neptun rakétákkal a hajót.
Erről a hajóról szólították fel megadásra a háború elején a Kígyó-szigetet védő ukrán katonákat.
Ellentmondó állítások Mariupolról
Az orosz vezetés azt állítja, hogy átvette az irányítást a város felett, az ukránok szerint viszont csapataik továbbra is ellenőrzik a stratégiai fontosságú kikötőváros egyes részeit.
Moszkva korábban azt állította, hogy több mint ezer ukrán tengerészgyalogos megadta magát az ostromlott Mariupolban, de Ukrajna ezt tagadja. Szerhij Orlov, a város alpolgármestere a BBC-nek azt mondta, hogy az ukrán csapatok továbbra is harcolnak a városban, és a kikötőben található óriási Azovstal acélmű még nincs orosz ellenőrzés alatt.
Az orosz televízió olyan felvételeket sugárzott, amelyek szerint tengerészgyalogosok adják fel magukat az acélműveknél, az ukrán elnök tanácsadója azonban kitartott amellett, hogy a tengerészgyalogosok valójában áttörtek, hogy kapcsolatba léphessenek az Azov zászlóalj erőivel.
Mariupol kulcsfontosságú Oroszország számára ahhoz, hogy szárazföldi útvonalat hozhasson létre a 2014-ben annektált Krím felé.