Magyarország történetének egyik legnagyobb humanitárius akciójáról beszélt Orbán Viktor
A miniszterelnök a kormányülés után osztott meg videót a közösségi oldalán. Ebben megerősítette, hogy Magyarország továbbra sem küld katonákat és fegyvereket Ukrajnába és Magyarország területén fegyverek sem haladhatnak át Ukrajna irányába.
A miniszterelnök bejelentette, amiről már Áder János köztársasági elnök is beszélt, hogy a magyar kormány 600 millió forint értékben küld élelmiszert, higiéniai eszközöket és gyermekápolási termékeket Ukrajnába. Ez, mint Orbán Viktor mondta, Magyarország történetének egyik legnagyobb humanitárius akciójának az első lépése.
Orbán Viktor úgy fogalmazott, a legfontosabb, hogy ebből a háborúból Magyarország kimaradjon, ugyanakkor Ukrajna Magyarország barátja, bajban vannak, és a bajbajutottakon segíteni kell.
Moszkva szerint mintegy félezer katona halt meg eddig Ukrajnában
Az orosz védelmi minisztérium szóvivője szerint 498 orosz katona vesztette életét Ukrajnában, és 1597-en megsebesültek – tudósít az AP.
Igor Konasenkov vezérőrnagy „dezinformációnak” nevezte az oroszok „megszámlálhatatlan veszteségeiről” szóló híreket, és az invázió múlt csütörtöki kezdete óta először számolt be az orosz katonai veszteségekről.
Az orosz vezérőrnagy állítása szerint az ukrán veszteségek ennél jóval nagyobbak: több mint 2870 ukrán katona életét vesztette, körülbelül 3700-an megsebesültek, 572 másikat pedig elfogtak. Az ukrán illetékesek még nem kommentálták a számokat.
Brüsszel hét orosz bankot zárt ki a SWIFT-ből
Az Európai Unió hét orosz bankot kizárt a SWIFT fizetési rendszerből válaszul Moszkva ukrajnai inváziójára.
A március 2-án elfogadott intézkedések az Oroszország elleni szankciók legutóbbi szigorítása volt a háború miatt, amely immár hetedik napja tart.
A listán szereplő bankok között szerepel a Bank Otkritie, a Novikombank, a Promsvyazank, a Rossiya Bank, a Sovcombank, a VEB és a VTB. A listán nem szerepel Oroszország legnagyobb bankja, a Sberbank vagy a Gazprombank, annak érdekében, hogy az uniós országok képesek legyenek fizetni az orosz gáz- és olajszállításokat.
„Az Európai Unió fénysebességgel fogadott el szankciókat három hullámban Oroszország pénzügyi rendszere, csúcstechnológiai ipara és korrupt elitje ellen” – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
„Ez Uniónk történetének legnagyobb szankciócsomagja. A mai döntés, a fontosabb orosz bankok leválasztása a SWIFT-hálózatról, egy újabb, nagyon világos jelzést küld Putyinnak és a Kremlnek” – tette hozzá.
Az EU szerint az Egyesült Államokkal és az Egyesült Királysággal egyeztetett döntés megakadályozza az érintett bankokat abban, hogy gyorsan és hatékonyan hajtsanak végre pénzügyi tranzakciókat.
„Ezek a szankciók súlyos következményekkel járnak Oroszország számára” – közölte az EU.
A SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) egy biztonságos bankközi rendszer, amely lehetővé teszi a határokon átnyúló fizetéseket, és zökkenőmentesebbé teszi a nemzetközi kereskedelmet.
Elfogott fiaik hazaszállítására szólította fel az orosz anyákat az ukrán kormány
A harctéren elfogott fiaik hazaszállítására szólította fel az aggódó orosz anyákat szerdán az ukrán védelmi minisztérium.
„Döntés született arról, hogy átadjuk az elfogott orosz katonákat az anyjuknak, ha eljönnek értük Kijevbe” – írta közleményében a tárca.
Az ukrán kormány arról számolt be, hogy már oroszok tucatjai kerültek fogságba az invázió előző heti megindítása óta. Több olyan videofelvételt is közzétettek az interneten, amelyeken lefegyverzett fiatal egyenruhások láthatók.
„Fogadják és Kijevbe viszik önöket, ahol visszakaphatják a fiukat (…) Putyin fasisztáival ellentétben mi, ukránok nem az anyák és elfogott gyerekeik ellen viselünk háborút” – hangsúlyozták.
Elemzők szerint Kijevnek fontos célja az orosz közvélemény háborúpártiságának megingatása, ennek érdekében telefonos forródrótot indítottak az aggódó szülők számára, amelyen keresztül elvileg megtudhatják, hogy gyermekük nem halt-e meg vagy nem esett-e fogságba.