Lengyelország jelentősen megemeli a védelmi költségvetését
Lengyelország jövőre a bruttó hazai termék (GDP) három százalékára emeli a védelmi költségvetését – jelentette be csütörtökön Jaroslaw Kaczynski, az ország de facto vezetője.
A kormányzó Jog és Igazságosság párt elnöke a parlament ülésén hangsúlyozta, hogy a hadseregnek megfelelő elrettentő erővel kell rendelkeznie. „Békét akarunk, nem akarunk háborút” – szögezte le.
Lengyelország azon viszonylag kevés NATO-tagállam közé tartozik, amelyek már eleget tettek annak a kötelezettségvállalásnak, amelynek értelmében GDP-jük legalább két százalékára kell növelniük a katonai büdzsét. Varsó esetében ez jelenleg 2,2 százalékon áll, amelyet a kormány 2030-ra egyébként is 2,5 százalékra tervezett emelni.
Rohamtempóban kezdtek orvosi sátrat felállítani a záhonyi állomáson
A Szabad Európa értesülése szerint még az ombudsmani hivatal is kitelepül. Hét napot kellett erre várni, előtte, noha az Emmi ennek ellenkezőjét állítja, helybeliek beszámolója szerint semmilyen egészségügyi vizsgálatot központi szervezésben nem végeztek. Nem mérték az érkezők hőmérsékletét, tesztelést legfeljebb civilszervezetek végeztek.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma ugyanakkor március 2-án azt közölte, hogy Magyarország járványügyi biztonságának fenntartásáért a menekültek fogadásakor a járványügyi szempontok figyelembevételével járnak el. A közlemény szerint minden Magyarországra belépő menedékkérőn lázmérést végeznek, ellenőrzik, hogy érvényes-e a koronavírus elleni védőoltásról szóló igazolvány, és fertőzés gyanújának fennállása esetén gyorstesztet végeznek. Ha a menedékes oltatlan vagy utolsó oltása régi, felajánlják neki a védőoltást.
Megkezdődött az orosz-ukrán tárgyalások második fordulója
Megkezdődött az Oroszország és Ukrajna közötti tárgyalások második fordulója, az ukrán delegáció célja megállapodást kötni az azonnali tűzszünetről és a humanitárius folyosók létrehozásáról.
„Megkezdtük a megbeszélést Oroszország képviselőivel” – írta a Twitteren Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó.
Elemzők rámutattak, hogy a szembenálló felek álláspontja rendkívül távol áll egymástól a legfontosabb kérdésekben, ami nehezíti a kompromisszumkötést.